Szakfogorvos segíthet

ĺnysorvadás jeligére: 57 éves olvasónk rendszeres látogatója a fogorvosi rendelőnek. El van keseredve, mert úgy gondolja, problémájára nincs megoldás. Alsó és felső kapcsos protézist hord, s fél, hogy elveszíti azt a nagyon kevés maradék fogát is, amelyekre ezek a fogsorok rá vannak kapcsolva. Maradék fogairól ugyanis lehúzódott az íny, érzékenyek s nem elég erősek.

Sokakat érintő problémára mutat rá a kedves olvasó. Nagyon sokan szenvednek ínygyulladásban, fogágybe-tegségekben. Lényeges azt tudnunk, hogy a fogágybetegségek valamennyi klinikai formájának (ínygyulladás, fogágygyulladás, fogágytasak, foglazulás, fogvándorlás stb.) legfőbb oka a fognyakon megülő foglepedék. Az ebben tevékenykedő baktériumok milliárdjai okozzák mind a fogszuvasodást, mind az ínygyulladást és a többi fogágybetegséget. Ha a foglepedéket naponta többszöri, tökéletesen elvégzett fogkeféléssel eltávolítjuk, elvben nem lenne szabad előfordulnia sem fogszuvasodásnak, sem pedig fogágybetegségnek. Ennyire nem egyszerű azonban a dolog. Léteznek ugyanis védekező és adaptációs folyamatok a különböző betegségekkel szemben, s ezek mindenkinél másképp zajlanak. Ezért van az, hogy nagyjából ugyanolyan föltételek és körülmények esetén is egészen különböző végeredményt látunk: a szervezet reakciója a döntő.

S most a konkrét esetről. Ha már eddig fajultak a dolgok, fontos, hogy a maradék fogazatot minél tovább megtartsuk. A kezelésben fontosak a következők: az esetleges szuvas fogak ellátása, fogkő-eltávolítás, az ínygyulladás megfelelő kezelése, a tasakok kiirtása. Fontos az otthoni kezelés is. Mivel a fogágybetegségben szenvedő fogak gyakran jóval magasabbak (mintha megnőttek volna), gyakran szükség van ún. tehermentesítő becsiszolásra. Ilyenkor arra törekszünk, hogy ne csak az egyes fogakat vagy fogcsoportokat érje a megterhelés, hanem egyenletesen elosztva az egész fogazatot. Elsődleges fontosságú lehet a meggyengült fogazat merev egységbe foglalása, azaz sínezése is. Ezt vagy levehető, vagy rögzített sínnel lehet elérni. Fontos a hibásan elkészített, vagy meghibásodott fogművek okozta mechanikai ártalom eltávolítása. Itt a túlérő, elálló szélű koronákra, a felfekvő hídtestekre, a sülylyedt protézisekre, a hibásan kialakított kontaktuspontokra, a túlérő fogtömésekre gondolok.

Azonban akárhogy is csűrjük csavarjuk a dolgot, a fogsorvadással, fogágygyulladással, foglazulással sújtott fogak már sohasem leszek az igaziak. A rosszabbodási folyamatot csupán lefékezni tudjuk, még megállítani se nagyon, és visszacsinálni meg végképp nem lehet. Mindenesetre komplex kezeléssel az ilyen fogak még hoszszú évekig megtarthatók. Ha saját fogai majd idővel oly mértékben károsodnak az időskori fogromlások vagy a fogágybetegség következtében, hogy már alig lesznek képesek a fogsorok rögzítésére, akkor sem a fogak kihúzása a megoldás. Az ilyen fogakat, ha a röntgenlelet azt mutatja, hogy legalább 5 mm mélyen még rögzülnek a csontban, fel lehet használni a fogsorok rögzítésére úgy, hogy a fogorvos ún. teleszkópos fogsort, vagy hibrid fogsort készít. Ilyenkor a korona-gyökér arány drasztikus megváltoztatásával elérhető, hogy a rövid koronájú fogak, illetve a bent hagyott és felépített gyökerek kielégítően rögzítsék a fogsort.

Mi lesz azonban – és ettől retteg Ön –, ha elveszítjük összes fogunkat? Ez sem jelenti a véget. Nagyon sok ember visel teljes fogsorokat, s egész jól boldogul úgy is. Ha a tökéletesen elkészített teljes fogsor rögzülésével problémák vannak, segíthetnek a fogsorragasztók. A patikák többségében nagy a kínálat ezekből. S ha minden kötél szakad, még van egy megoldás: az implantátum, a becsavarható műfog. Hogyha a teljesen fogatlan gerinc sehogyan sem képes a műfogsor kellő tapadását biztosítani, ez ún. osseointegrációs implantátum-mal megoldható. Ilyenkor megfelelő sebésztechnikai és protetikai módszerekkel fém vagy porcelán műfogakat ültetnek az állcsontba, és erre kapcsolják a műfogsort. Ez igen komoly és igényes beavatkozássorozat, általában teljes sikerrel jár, de komoly fizikai és anyagi megterhelést jelent a páciensnek. A siker valószínűsége annál nagyobb, minél jobban felszerelt és minél nagyobb implantológiai tapasztalattal rendelkező munkahelyen végzik a beavatkozást. A kedves olvasó leveléből nem derül ki, hogy hol lakik. Nagyobb városban, illetve a fővárosban könnyebben orvosolhatók az ilyen problémák, mint kis településeken. Persze, ott is dolgoznak kiválóan képzett, becsületes szakemberek, de egyszerűen a feltételek nem adottak oly mértékben, mint például a klinikákon. Talán azt tanácsolhatnám, hogy beszélje meg kezelőorvosával, nem lenne-e célszerűbb, hogy paradontológus és protetikus szakfogorvos próbáljon segíteni a baján.

Dr. Gyurász István, fogorvos

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?