Már 16-an haltak meg a Los Angelest pusztító lángtengerben, a viharos szél egyre táplálja a tűz terjedését. „Nem tűzszezonról beszélünk. Már tűzév van” – mondta a kaliforniai kormányzó.
Los Angeles egy hete lángtengerben – luxushotelekben a milliomos hajléktalanok
Eddig 11 ember halt meg az Eaton-tűzben, és öt a Palisades-tűzben, miután a tűz riasztó sebességgel terjedt el a város nyugati részén, mivel az erős szél és a nagyon száraz körülmények tovább táplálták a lángokat. A hatóságok szerint kritikus tűzvédelmi időjárási körülmények várhatóak a következő napokban, mivel a Santa Ana néven ismert erős sivatagi szelek a hét első felében megerősödnek, újra óránkénti 70-80 km-es széllökések jönnek. Anthony Marrone Los Angeles megyei tűzoltóparancsnok szerint ezek a szelek szerdáig „fokozottan kritikus tűzvédelmi időjárási körülményeket” teremtenek. A Los Angeles-i hatóságok jelenleg négy nagyobb tűzzel küzdenek a város környékén.
A legnagyobb a Palisades tűz, ami a tűzoltók szerint nagyjából 23 600 hektárnyi területen pusztít jelenleg, és ez az, ami a J. Paul Getty művészeti múzeumot, a Kaliforniai Egyetem területét (akár 40 ezer diák is lehet az egyetem területén), valamint az En-cino és Mandeville Canyon egyes részeit fenyegeti. Szombaton késő este a hatóságok erre a területre újabb evakuálási parancsot adtak ki, ami már Brentwood területének egyes részeire is kiterjed. A második legnagyobb az Eaton, a város északi részét, Pasadena környékét érinti, ami eddig 14 120 hektárnyi területet borít, és aminek eddig egyhatodát sikerült megfékezni. A bozóttüzek miatt kisebb tűztornádók alakultak ki Los Angeles Pacific Palisades részében.
Malibu egy része eltűnt
Malibu polgármestere arról beszélt, hogy szerinte a város keleti szélének egyharmada már „eltűnt”. A hétvégén már 150 ezer embert érintett a kötelező kitelepítés, valamint 160 ezer ember számára figyelmeztetés volt érvényben. A kedden keletkezett, lakott területekre is átterjedt bozóttűz eddig 40 ezer hektárt perzselt fel, és már mintegy 12 400 épületet, többségében lakóházat pusztított el. Összesen mintegy 11 ezer tűzoltó van szolgálatban. Előzetes becslések szerint Los Angeles történetének egyik legsúlyosabb természeti katasztrófája összességében 110–150 milliárd dollár kárt okozott.
Többek mellett Mel Gibson, Anthony Hopkins, Jeff Bridges, Ben Affleck, Harrison Ford, Billy Crystal és Paris Hilton ingatlanát is elpusztította a tűzvész.
Gary Hall úszókarrierje során 10 olimpiai és 6 világbajnoki érmet nyert. Most mindegyik odaveszett a Los Angelesben tomboló tűzvészben. Az érmeit egy szekrényben tartotta a hálószobában, alig 20 méterre volt tőlük, de már így sem maradt ideje, hogy elhozza őket. Hall elmondta, hogy körülbelül 3 perce volt onnantól, hogy meglátta a füstfelhőt a domb tetején addig, hogy menekülnie kellett. Azt mondta, nem volt könnyű hátrahagyni ezeket a fontos tárgyakat, amelyeknek most már csak az emléke van meg. Gary Hall 1996-ban, 2000-ben és 2004-ben képviselte az Egyesült Államokat az olimpián, ötszörös olimpiai bajnok, a világbajnokságokon pedig három arany- és három ezüstérmet nyert. Még a NASA egyik laboratóriumát is evakuálni kellett a tűz miatt. Gavin Newsom kaliforniai kormányzó független vizsgálatot követel annak kiderítésére, miért nem volt elég nyomás bizonyos vízcsapokban.
A Los Angeles Times arról számolt be, hogy karbantartás miatt az egyik közeli víztározóban nem volt víz, ami tovább nehezítette az oltást. Kaliforniában nem ritka, hogy erdőtüzek alakulnak ki, de ezekre legtöbbször májustól októberig lehet számítani. David Acuna tűzoltó szerint az év ezen szakaszában rendkívülinek számít egy ilyen tűzvész. A kutatók úgy látják, hogy a mostani eset is a klímaváltozáshoz köthető. Kaliforniában évtizedek óta tartó szárazság uralkodott, amely nagyjából két évvel ezelőtt ért véget. A régió viszont nagyon meleg nyáron van túl, ami után nem jött enyhítő eső az elmúlt hónapokban.
Titanic-érzés a luxusban
A lángok által elűzött leggazdagabbaknak mindig van hová menni. Teslákkal és Bentley-kkel érkeznek a Los Angeles-i luxusszállodákba a hírességek, miközben odakint tombol a még mindig feltartóztathatatlannak tűnő tűzvész. Telt ház van az olyan ötcsillagos hotelekben, mint a The Peninsula, a Four Seasons, a Sunset Tower, a L’Ermitage vagy a Bel Air, a szobák ára éjszakánként ezer dollártól indul. Bár törvény tiltja, hogy katasztrófa idején felsrófolják az árakat, a Daily Mail szerint így is megvan a szobák hierarchiája. „Ott van egy magas rangú Netflix-vezér, aki fel van háborodva, mert az Universal marketingosztályának egy munkatársa jobb lakosztályt kapott. Lehet, hogy az Armageddon közepén vagyunk, de egy olyan városban, mint Los Angeles, a státusz még mindig számít” – mondta a lap egy forrása. Az egyik szállodatulajdonos szerint ők valamiféle biztonságérzetet nyújtanak a káoszban, a háttérben szól a zongora, és koktélokat szolgálnak fel. A szürreális helyzetet talán az egyik név nélkül nyilatkozó forrás ragadta meg a legjobban:
„Olyan érzés, mintha a Titanicon lennénk. Itt van a zene, a koktélok, a finom ételek, a finom ágyneműk, a zongorista. De közben odakint szörnyű tragédia zajlik, és az emberek mindent elvesztettek, és senki sem tudja, hová mennek haza. Ez nagyon szomorú.”
A Daily Mail cikke szerint a tragédiában a gazdagok meglehetősen bizarr módon próbálják meg fenntartani a normalitás látszatát. Az egyik pilatesoktató arról beszélt, soha nem volt még ennyire elfoglalt, a luxusszállodákból hívják őt, hogy edzeni akarnak, bármibe is kerül. A celebek egyik bőrgyógyásza azt mondta, a hotelekben menedékre találó gazdag nők „okosan” használják ki az időt, és most végeztetik el az arckezeléseket és ajakfeltöltéseket. A katasztrófaállapot egyik meglepő következménye, hogy elég sok a tűzvészrandi, a Dai-ly Mail szerint legalábbis izzanak a celebtárskereső oldalak.
(MTI, Tlx, 444)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.