Az év legjelentősebb versköteteként mutatja be József Attila Aimez-moi (Szeressetek engem) című franciául megjelent összes versét a L’Express című folyóirat legfrissebb számában.
Meteor az irodalom egén
Olivier Le Naire József Attila-idézetekkel illusztrált írásában a magyar Rimbaud-ként mutatja be a „meteort, aki a múlt század elején bevilágította a magyar irodalom egét”. A cikkíró hangsúlyozza, hogy bár József Attilának jelentek meg versei franciául, és jelentős francia írók és költők – köztük Cocteau, Eluard, Guillevic, Vercors, Seghers, Cayrol – voltak csodálói, a francia nagyközönség számára mindmáig ismeretlen maradt művészete. „A világ igazságtalansága és aljasságai ellen állandóan lázadó nagy költő megható, spontán és nagyon önéletrajzi munkásságának” megértéséhez az elemző elengedhetetlennek tartja József Attila életének megismerését, amely Jean Rousselot 1957-ben írt ötvenoldalas tanulmányával egyetemben részletesen olvasható a kötetben. Ebből a folyóirat József Attila többszöri öngyilkossági kísérleteit emeli ki. A kritikus megemlíti, hogy a „Rimbaud-hoz hasonlóan provokatív, gúnyolódó, sértődékeny, koraérett és túlérzékeny” József Attila már 17 évesen feltűnt a Szépség koldusa című baudelaire-i hatásokat mutató első kötetével, és Villon csodálójaként elátkozott léleknek tartotta magát, korai halálról álmodozott. Bécsi és párizsi tartózkodása után Magyarországra hazatérve „flörtölt a politikával, a pszichoanalízissel és a nőkkel, de mindez ahelyett, hogy meggyógyította volna, inkább csak súlyosbította lelki állapotát” – írja Le Naire.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.