Azt mondják, a mai rohanó zenei világunkban muszáj minden évben új albummal előrukkolni, különben a közönség elfelejti az előadót. Kate Bush erre rácáfolt. Tizenkét évnyi hallgatás után kiadott stúdiólemeze, az Aerial – különösebb reklámkampány nélkül – Európa-szerte az eladási listák élvonalában landolt. Igaz, ő egyedi jelenség a popzenében.
Megtörve a csendet
Sokan állítják magukról, de Kate Bushnak valóban küldetése a zene. Máig megfogalmazhatatlan titokzatosság lengi körül. Nem szereti a reflektorfényt. A hetvenes években turnézott egyszer, azóta soha többet, mert irtózik tőle. Személye John Mendelssohn írónak is felkeltette az érdeklődését – Waiting For Kate Bush című könyvében egy rajongóról ír, aki azért halasztja el öngyilkosságát, hogy meghallgathassa kedvence új albumát.
Az 1958. július 30-án született Catherine Bush ’78-ban vált ismertté. Emily Bronte Üvöltő szelek című klasszikusának filmes adaptációja inspirálta a bemutatkozó, Wuthering Heights című slágerének megírásakor. Első, The Kick Inside című albumán több olyan dal hallható, amelyeket még ’75-ben rögzített mentorával, a Pink Floyd gitárosával, Dave Gilmourral. Az egyik ilyen szerzeményt, a zongorán előadott The Man With The Child In His Eyes címűt tizenhárom éves korában komponálta. A klasszikus zenei képzettséget és a popot briliáns módon ötvöző énekesnő két további sikerlemez után albumai produceri feladatait is magára vállalta a saját birtokán felépített stúdiójában. A ’82-es The Dreaming ugyan nem aratott közönségsikert, de a csúcsművének – sokak szerint a nyolcvanas évek legjobb női lemezének – számító ’85-ös Hounds Of Love cíművel kereskedelmi szempontból is visszaállította korábbi státusát. Ezután még két stúdióalbumot adott ki, majd visszavonult, hogy családot alapítson. Zenekarának gitárosától, Danny McIntoshtól ’98-ban született meg Albert nevű fia, de a magánéletét féltve őrző énekesnőre jellemző, hogy a média csak két évvel később szerzett róla tudomást.
Kate Bush két hete megjelent újdonsága, az Aerial dupla album: az első fele különálló dalok gyűjteménye, családi boldogság ihlette öt-hatperces felvételekkel, a második fele egybefüggő, kilenctételes, madárhangokkal aláfestett anyag, egy tengerparti környezetbe helyezett történet délutántól másnap hajnalig, impresszionista hangulatokkal, különböző zenei hangzásokkal. A korongot felvezető dal, a reggae-s beütésű King Of The Mountain a többi előtt, a kilencvenes évek közepén íródott, és az énekesnőtől szokatlanul hangzó, Elvis Presleyt utánzó ének is abból az időből való felvétel. Az Aerial nem modern hangzású lemez, nem kísérletezik technikai újításokkal, inkább könnyed és – a címéhez méltóan – levegős. Abban már most biztosak lehetünk, hogy helyet szorít magának az évtized legjobb albumainak listáján. És az is egyértelmű, hogy az élmezőnyben. (péjé, est)
Kate Bushstúdiólemezei
The Kick Inside – 1978
Lionheart – 1978
Never For Ever – 1980
The Dreaming – 1982
Hounds Of Love – 1985
The Sensual World – 1989
The Red Shoes – 1993
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.