ĺzelítő a drótszőrű Kőből

A Szőrös Kő 5. számának szépirodalmi rovata Nyilas Atilla „aki (nem) bevisz” című, k.kabai lórántnak ajánlott, személyes hangvételű versével indul. Z. Németh István előszeretettel pécézi ki s a tőle megszokott maró gúnynyal verseli meg a körülöttünk felbukkanó visszásságokat.

A Szőrös Kő 5. számának szépirodalmi rovata Nyilas Atilla „aki (nem) bevisz” című, k.kabai lórántnak ajánlott, személyes hangvételű versével indul. Z. Németh István előszeretettel pécézi ki s a tőle megszokott maró gúnynyal verseli meg a körülöttünk felbukkanó visszásságokat. Már a költemények címe is sokatmondó: Hét létélmény a Nőszem-éjek ciklusból; Mondja egy kislány az osztályteremben; Őszi vadászat; Drasztik plasztik elasztik; Hetedik reggel; Triatlon. Ez utóbbi előrevetíti megjelenés alatt álló új verseskötetének címét. Egy másik készülő kötetből is ízelítőt nyújt a lap, két humoros mesenovellát közöl Csicsay Alajos A tündérek titka című gyerekkönyvéből.

A lap a Győr–Szeged–Szabadka tengely köré szerveződő Drót című folyóirat szerkesztőit, szerzőit, illusztrátorait látja vendégül. „Az itt közölt válogatás, néhány kihúzott szál, nagyjából tükrözi a koncepciónkat. Fiatal alkotók, fordítások javarészt közép-eu irodalmából (ezt most kihagytuk), művészetelméleti tanulmányok, fordítások, és interjúk (ezt is), fotók, grafikák. Nagy hangsúlyt fektetünk a vizuális megjelenésre. Ha van pénz, van színes oldal is, ahol általában festmények, fényképek reprodukcióit közöljük. A lap hosszúkás, egy A 3-as lap harmada. Bonyolult hajtogatással. Ezért sose tudni, hány oldalas. A címlapon mindig van valami bigyó. Drót, pecsét, fényképdarab. Nagyon unalmas felragasztani. Hol ezer, hol hatszáz példányban jelenik meg. Eddig még mindig ingyenes volt” – írja bevezetőjében Kollár Árpád. Az összeállításban szereplő Sarkadi Sándor, Kispéter István, Tamási Ákos, Sirbik Attila, Weiner Sennyey Tibor, Zala Gábor, Farkas Arnold Levente, Brasnyó Zsolt, Nagy Zopán, Kollár Árpád versei sokszínűségükkel, téma- és formagazdagságukkal kelthetik fel az olvasó érdeklődését. A kompozíciót Gerencsér Péter, Mészáros Urbán Szabó Gábor, Turi Tímea, Mészáros Lajos Hunor más-más stílusú, részben kísérleti jellegű prózai művei osztják két részre. Az összeállítást három eszszé zárja: Kollár Árpád A lomográfia művészetképe – az avantgárd tükrében, Dunja Kukovec Esszé a net.art történetéről és futurizmusáról, valamint Kedvezményes Áron Interface to face című írása. A képzőművészeti anyag is változatos és izgalmas, érdemes felsorolni az alkotókat: Papp Judit EDE, Kovács Róbert, Petró György, Vas Vilmos, Alexy Miklós, Mészáros Apolka POLLY, Bandzsók István, Kocsis Levente, valamint Szedenics Nikoletta.

A folyóiratból a nagy vendégjárás ellenére sem maradt ki a Startvonal rovat, amely ezúttal Méry Mária, Dobry Judit, Fecsó Yvett és Rácz Boglárka verseiből ad ízelítőt. (hrr)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?