Két magyar animáció megy Cannes-ba

Cannes. Két magyar animációs rövidfilm is meghívást kapott a 69.

Cannes. Két magyar animációs rövidfilm is meghívást kapott a 69. cannes-i fesztiválra: Andrasev Nadja A nyalintás nesze című alkotását a filmes egyetemek legjobbjait felvonultató Cinéfondation programba válogatták be, Tóth Luca Superbia című alkotását pedig a Kritikusok Hete elnevezésű párhuzamos programban vetítik.

Andrasev Nadja 9 perces diplomafilmje a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem animáció tanszékén készült. A nyalintás nesze digitális rajzanimáció; a főszereplője nagy gonddal ápolja különleges növényeit, miközben nap mint nap figyeli őt a szomszédasszony macskája. Perverz játékuk egészen addig fajul, amíg egy nap a macska eltűnik. A következő tavasszal aztán különös vendég érkezik látogatóba. „A filmemet Bodor Ádám Megbocsátás című novellája inspirálta, melynek elsősorban az abszurditása ragadott meg. Az a helyzet, melyben egy hívatlan látogató a saját nappalijában figyel egy nőt mindennapi tevékenységei közepette, finom szexuális töltetet kapott. A voyeurizmustól áthatott atmoszférában a karakterek magánnyal, vágyakkal, önpusztító fétisekkel való együttélését, küzdelmét figyeljük, észrevétlenül áramolva valóság és képzelet között” – mondta el Andrasev Nadja.

A nyalintás neszét a magyar filmkritikusok idén januárban a legjobb animációs film díjával jutalmazták, és a cannes-i premiert követően az animációk legfontosabb nemzetközi seregszemléjén, Annecyban is a versenyprogramban szerepel. A Cinéfondation versenyébe idén 18 vizsgafilm, közülük 14 fikciós és 4 animációs mű kapott meghívást. A kategória díjairól Naomi Kawase japán rendező elnökletével dönt a nemzetközi zsűri.

A Cannes-ba készülő másik magyar animáció, Tóth Luca Superbia című alkotása szerzői rövidfilm, amely a nemek közti előítéleteket és konfliktusokat térképezi fel a modern társadalomban elfogadott, tradíciókra és biológiai alapra helyezett szerepek kifordításával. A 15 perces alkotás egy képzelt társadalomban bekövetkező változást taglal több karakter aspektusából, kísérleti történetvezetéssel és pajkos életképekkel.

Tóth Luca a budapesti Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen szerzett BA diplomát, majd Angliában járt mesterképzésre. A kíváncsiság kora című 2013-as diplomafilmje az annecy-i animációs filmfesztiválon, Franciaországban elnyerte a zsűri különdíját. A Kritikusok Hetét, ahova most új filmjével meghívást kapott, május 12. és 20. között 55. alkalommal rendezik meg a cannes-i fesztiválon. Ez a mustra legrégebben alapított és legszínesebb párhuzamos programja. A válogatást a Francia Filmkritikusok Szövetsége 1962-ben hívta életre a filmművészetet megújító fiatal tehetségek felfedezésére, ezért kizárólag első vagy második filmet hívnak ide a szervezők.

A 69. cannes-i fesztivált május 11. és 22. között rendezik meg. (MTI, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?