A történet 1938-ban kezdődik: a zsidók elleni, az emberi méltóságot eltipró intézkedéseket a megbélyegzettek csak szülőhazájuk elhagyásával tudják elkerülni.
Hontalanul Afrikában
Caroline Link produkciójának figurái tökéletesen kidolgozottak, jellemfejlődésük precízen kerül ábrázolásra (zseniális dramaturgia: anya és gyermeke egyszerre válnak felnőtté), mindezt pedig a természetfilmeket idéző csodás képi világ – a tájak, állatok és a civilizálatlan népek kultúráját bemutató felvételek hangulata fokozza.
A Hontalanul Afrikában igazi különlegessége témafelvetésében és műfajában rejlik: sajátos holocaust drámát nézünk, mely a hitleri Németország és a munkatáborok bemutatása nélkül tökéletesen érzékelteti a második világháború történéseit, a zsidók helyzetét és a világ széthullását. Egy távoli, idegen ország menekültstátuszú bevándorlóinak sorsán keresztül kapunk információkat az európai viszonyokról: egy afrikai napsütésben kézhez kapott levél tudósítása a rokonok elhurcoltatásáról hitelesebben tárja elénk a tehetetlenség fájdalmát, mintha direkt képeket kapnánk a gettó kegyetlenségéről.
A lírai képsorok, a lineárisan kibomló cselekmény, az eredeti dramaturgia és a fegyelmezett színészi játék teszik a méltán Oscar-díjas alkotást a filmtörténet egyik legszebb és leghitelesebb második világháborús drámájává. (mozinet)
Hontalanul Afrikában (Nowhere in Africa), színes, német film 2002, 141 perc. R.: Caroline Link, Sz.: Juliane Köhler, Regine Zimmermann, Gabrielle Odinis, Matthias Habich, Merab Ninidze
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.