A Tác melleti római kori település, Gorsium emlékeit kutató régészeknek a napokban befejezett, idei ásatáson is a fórum kutatása adott munkát – közölte szombaton az ásatás idei eredményeit ismertető bemutatón a feltárást 48. esztendeje irányító régészprofesszor.
Gorsium emlékei
A Tác melleti római kori település, Gorsium emlékeit kutató régészeknek a napokban befejezett, idei ásatáson is a fórum kutatása adott munkát – közölte szombaton az ásatás idei eredményeit ismertető bemutatón a feltárást 48. esztendeje irányító régészprofesszor. A több éve tartó kutatás nyomán egyre több részlete válik ismertté a római kori közélet színteréül szolgáló térnek – mondta el Fitz Jenő. Információja szerint az idén a fórum nyugati és keleti oldalán dolgoztak. A nyugati oldalon több avar kori sírt bontottak ki, a keleti részen pedig egy nagyméretű csatorna mintegy két méter magas falrészletei kerültek elő. A tér déli oldalán egy „igen jelentősnek mutatkozó”, nagyméretű épület nyomait fedezték fel. Kibontására később kerül majd sor, de a méretei alapján feltételezhető, hogy a gorsiumi ünnepségek egyik színhelye lehetett. A feltárás eddigi eredményei már sejtetik Gorsium fórumának egykori pompáját, monumentalitását. A római kori Pannóniában nem volt hozzá hasonló nagyságú tér, de Európában is a legnagyobbak közé tartozhatott – vélte a régészprofesszor. Mint mondta, az már bizonyos, hogy a gorsiumi fórum hosszúsága 90 méter volt, pontosan akkora, mint a római Forum Romanumé, a szélességét azonban tudományos pontossággal még nem sikerült megállapítani. Feltehető, hogy a római fóruméhoz hasonlóan, az is 90 méter volt, a 90-es szám ugyanis afféle „szent szám” lehetett a római birodalomban – fogalmazott Fitz Jenő.
A légi felvételek tanúsága szerint Gorsium csaknem 200 hektárt foglalt el. Azon belül maga a szent kerület – amelynek a fórum is része volt – 9 hektáron épült fel. Mivel a római kori település fölé a későbbi évszázadokban nem építkeztek, az emlékek teljes egészében feltárhatóak. A terület leletekben való gazdagságára jellemző, hogy a feltárás 48 esztendeje alatt a hihetetlen régészeti kincseket rejtő területnek mindössze 6 százalékát sikerült kibontani.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.