Az utóbbi időben több fesztiválszervezőtől is hallottam a régi mondást, miszerint a változatosság gyönyörködtet.
Főszerepben a funky és a fúvós-virtuózok
A Pozsonyi Dzsessznapok idei programját böngészve (www. bjd.sk) ez fogalmazódott meg bennem, és egyáltalán nem negatív éllel állítom, hogy fejkapkodás a PKO-ban is lesz. A dzsesszközönség mindig elhatárolódott a kommersz rádióhallgatók táborától, a műfaj legnagyobb hazai fesztiválja pedig egy idő után kezdett afféle gigantikus sznobparádévá változni. „Jelen lenni” szinte kötelező, de egyre többen akadnak olyanok, akik feltűnően jelen vannak ugyan a nagy eseményen, ám szinte végig az előcsarnokban iszogatnak. Nos, idén van esély arra, hogy őket is becsalogatják a terembe a barátságos ütemek. Részben már tavaly is arról szólt a fesztivál, hogy miként hat a dzsessz a többi műfajra, illetve működhet-e a kompromisszumok nélküli interaktivitás a zenében. Erre vonatkozóan a legizgalmasabb kísérletnek idén a francia Sayag Jazz Machine koncertje ígérkezik, amely formáció az underground elektronikus zenét és a repetitív alapokon nyugvó kortárs komolyzenét ereszti össze a dzsessz elemeivel. Lemezeiken és koncertjeiken nem rettennek viszsza olyan eretnekségtől sem, mint a hip-hop, a drum & bass és a jungle „elit” műfajba emelése. Ehhez minden szóba jöhető hangszeres segítséget igénybe vesznek, a marimbától a vibrafonon át egészen a vonósnégyesig.
A stílusában ettől leginkább eltérő formáció a Spanish Harlem Orchestra, amely a tradicionális dzsesszt keveri latin fílinggel oly módon, hogy a mérleg ez utóbbi felé billen, a végeredmény pedig első hallásra improvizáción alapuló örömzene, ám valójában komoly technikai tudást igénylő hangkollázs. A tizenhárom tagú SHO ráadásul deklaráltan „közösségépítő” etnikai zenekar, New York szívében próbálják életben tartani a hispán kultúrát. Első lemezüket 2002-ben a legjobb salsa albumnak járó Grammy-díjra jelölték, második lemezükkel pedig latino kategóriában a Billboard-lista élén végeztek az éves összesítésben.
A külföldi felhozatalból a nagyközönség számára feltehetően a német Tok Tok Tok, illetve a New York-ban élő japán zongoravirtuóz, Hiromi neve a legismertebb, akit Vanessa Mae-hez vagy Keiko Matsui-hoz szokás hasonlítani.
A Tok Tok Tok már-már popzenei vizeken evez, közel a Jamiroquai és a Shakatak stílusához, vagyis ahhoz, amit manapság valamiért „acid-jazz”-nek neveznek. A markáns trombitaszólamok mellett egy afrikai énekesnő, Tokunbo Akinro éteri hangja határozza meg a Tok Tok Tok hangzását, akár a rádiók is játszhatnák őket, ha a zenei szerkesztők picit merészebben válogatnának. Szintén meglehetősen távol esik a hagyományos dzsessztől, ám abszolút emészthető zenét produkál az osztrák Beéfolk, akik eddig inkább világzenei fesztiválokon játszottak, és számaikban ír folk-hatásokat fedezhetünk fel.
Az október 21-én kezdődő fesztivál gazdag kínálatából szándékosan emeltük ki a besorolhatatlannak tűnő előadókat, épp a bevezetőben leírtak miatt. A helyszín immár hagyományosan a pozsonyi Művelődési és Pihenőpark, ahol mindhárom este hat órakor hangzanak fel az első taktusok.
A PKO egyébként utolsó előtti alkalommal ad otthont a fesztiválnak, az épületkomplexumnak ugyanis új tulajdonosa van, ezért a RockPop szervezőirodának hamarosan másik helyszínt kell keresnie. Nem lesz könnyű dolguk, mivel a dzsessznapok közönsége már megszokta, hogy egy rétegműfaj kedvéért sem kell a világvégére villamosoznia, és hogy az események felváltva két teremben zajlanak, így az átszerelési szünetek alatt sem maradnak zene nélkül. Ráadásul a fesztivál híre már Bécsbe is elért, legalábbis tavaly sok német szót lehetett hallani a közönség soraiban, ők jövőre nyilván kétségbeesetten fognak autókázni fel s alá Pozsonyban.
Az egyik fő szervező, Peter Lipa szerint idén azért lesznek túlsúlyban a külföldi fellépők, mert tavaly a hazai mezőny kapott nagyobb teret. Az azonban kérdéses, mitől „pozsonyi” a Pozsonyi Dzsessznapok. A főváros önkormányzata ugyanis egy fillérrel sem támogatja a város nevét viselő fesztivált. „Egyetlen partnerünk a Pozsonyi Információs és Kulturális Központ, amelynek évente anyagi támogatásért kell folyamodnia a városhoz. Ehhez azonban bevételt is produkálniuk kell. Rajtuk kívül a kulturális minisztérium segített, a legnagyobb hálával azonban a Szlovák Takarékpénztárnak tartozunk. Nélkülük nem tudtunk volna nemzetközi nagyágyúkat Pozsonyba hozni” – állítja a dzsessz legnagyobb hazai propagátora.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.