Michael Haneke Happy end című drámája pillanatkép egy európai nagypolgári család életéből.
Európai filmek egy euróért egész nyáron
Az Európai filmek egy euróért elnevezésű, hagyományos nyári filmes projekt idén sem marad el. Hétfőn, június 15-én indul és egész nyáron át tart. Harminc kortárs európai filmet kínál jelképes belépővel: egy vetítés mindössze egy euróba kerül.
A hazai filmklubok, illetve klubmozihálózat kínálatát gazdagító harmincas válogatásba zömmel olyan alkotások kerültek be, amelyek a korábbi években már elnyerték a nézők rokonszenvét. Több közülük rangos fesztiválokon mutatkozott be, hozott el onnan valamilyen díjat. Nem kevés az olyan friss film sem, amelyet csak nemrég kezdtek forgalmazni, de a koronavírus-járvány miatt nem „futotta ki” magát a mozikban. Olyan mozgóképeket is feleleveníthetnek a nézők, amelyeket a tavalyi filmszezonban mutattak be, és olyanokat is, amelyeket az európai filmtörténet klasszikusaiként tartunk számon. A zsánert tekintve ugyancsak széles a skála: a sötét tónusú drámától a vidám, humorral teli, élményszerű, kalandos úti dokumentumon át a legelszabadultabb vígjátékig sok minden megtalálható a listán. A Szlovák Filmintézet, valamint a Szlovákiai Filmklubok Asszociációja (ASFK) nyári projektje tehát hétfőn kezdődik és egészen augusztus 31-ig tart.
Ízelítőül olyan alkotásokra hívjuk fel a figyelmet, amelyeket mi is láttunk vagy mi is megnéznénk.
A filmklubok asszociációja sajtóhírének listáján két, korábban nálunk is bemutatott magyar film is szerepel, mindkettő Mundruczó Kornél rendezése. A Fehér Isten (Biely Boh) kihagyhatatlan, erős hatású film, amely sokfelé hullámzó gondolatot ébreszt. Az ember legjobb barátja a kutya: de ha rosszul bánik vele, a hű társ a gazdája ellen fordulhat, és nagyon veszélyes ellenfél válhat belőle: a magyar film erre mutat meg egy minden képzeletet felülmúló történetet.
A másik Mundruczó-opus a Jupiter holdja (Mesiac Jupitera), mely a hitről, a megváltódásról, a csoda lehetőségéről szól, egy különös barátság történetén keresztül.
A ház, amit Jack épített (Jack stavia dom) Lars von Trier filmje. A rendező, aki közönséget erősen megosztó alkotásokkal vált ismertté, ezúttal a 70–80-as évek Amerikájába viszi el a nézőt, és Jack, a sorozatgyilkos öt gyilkosságának történetét bontja ki. A kiemelkedő intelligenciájú férfi maga mesél a tizenkét év leforgása alatt megtörtént, tetszőlegesen kiválasztott rémtetteiről, sorozatgyilkossá érésének állomásairól.
Nagy hatású rendező a Németországban élő, török származású Fatih Akin: filmjeiben a török bevándorlók életéről közvetít kőkemény drámai képeket. Ahogy a Sötétben (Odnikiaľ) című krimije is. A Sötétben alapját a 2000 és 2007 között Németországban egy neonáci sejt által elkövetett, tíz ember életét kioltó gyilkosságsorozat adja. Akin egyetlen, egy müncheni török üzletember ellen elkövetett merényletre koncentrál. Bár a történet jelentős részét kitevő nyomozás és a bírósági per mozzanatai az ügy akkori valóságos megítélését és hátterét tükrözik, a film gerincét adó személyes történetben sok a fikció. A német Katja török származású férje, Nuri üzlete ellőtt bombát helyeznek el, s a robbantásban nemcsak a férj, hanem a vele lévő kisfiuk is életét veszti. A nő a kezdetektől fogva meg van győződve arról, hogy a merényletet neonácik követték el, a rendőrség azonban maffiaviszályokra, illetve muszlim vallási nézeteltérésekre gyanakszik. Megrázó a történet, és döbbenetes, ahogy Katja lezárja az ügyet: maga szolgáltat igazságot, mert úgy ítéli meg, a nyomozókra nem számíthat.
Az Eszeveszett esküvő (Kým nás svadba nerozdelí) francia vígjáték. Eric Toledano és Olivier Nakache négykezes rendezésének főhőse a rendezvényszervező Max, aki stábjával egy előkelő francia kastélyban készít elő ünnepséget. Több száz vendégnek és a gazdag vőlegénynek olyan estét kell szerveznie, amelyre azok életük végéig emlékezni fognak. Néhány apró baki után viszont kártyavárként kezd összeomlani az este. Max pedig csak a fejét kapkodja, hogyan tudná megakadályozni a teljes káoszt és megmenteni a nászt.
Igazi gyöngyszem Michael Dudok de Wit holland rendező A vörös teknős című animációs filmje. Szövegmentes – se narráció, se dialógusok nem erősítik. Mégis intenzív és hatásos: egyrészt a látványnak, másrészt annak köszönhetően, hogy a rajzolt környezetben (és a figurák gesztusaiban) mély, tiszta, humánus érzelmek és örök értékek vannak jelen – ezzel ajánlottuk bemutatójakor a filmet. És most is ezt tesszük, mert nagy élmény látni ezt a visszafogott, lassan hömpölygő mozit minimálisra redukált eseménysorával, amely azzal indul, hogy egy fiatal, hajótörést szenvedett, alélt férfit lakatlan szigetre vetnek a viharos tenger felkorbácsolt hullámai. A hajótörött, miután felfedezi a szigetet, tutajt tákol, hogy vízre szálljon. Újabb és újabb tutajjal vág neki az óceánnak, de egy ponton mindig történik vele valami, ami miatt visszakényszerül a partra.
A mitikus mese után egy valós sztori: Andrzej Wajda lengyel rendező Walesa – A remény embere című, életrajzi elemek alapján készült játékfilmje, melyben Oriana Fallaci, a világhírű olasz publicista interjút készített az akkor már elismert és híres Lech Walesával. Ez a beszélgetés adja a keretet, a visszatekintés alapját.
Nem kevésbé ikonikus név az európai nagyok sorából Michael Haneke, akinek Happy end című francia–osztrák–német drámája került fel a listára. A Happy end pillanatkép egy európai nagypolgári család életéből. Anne Laurent a dinasztia motorja, ő az egész családnak otthont adó calais-i kúria és birtok úrnője. A film ebbe a környezetbe visz el, és a család rejtegetett félelmeibe és titkaiba vezeti be a nézőt.
A végére egy nagy utazást tartogattunk, a cseh Dan Přibáň világ körüli expedícióját, melyre mindenre elszánt útitársaival sárga járgányokkal, az élen egy Trabanttal vállalkoztak több szakaszban, kontinensekre osztva fel nagy utat. A befejező rész, a hazatérés a Trabanttal oda-vissza (Trabantem tam a zase zpátky) című, amely remek hangulatot, jó szórakozást, izgulást és belevaló kalandokat kínál.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.