<p>A Jókai-díj átadó ünnepségét az alapítók - a Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület, valamint a Falvak Kultúrájáért Alapítvány Jókai Emlékbizottsága - évente Jókai Mór születésének évfordulójához, február 18-ához időzítik. Szombaton az egybegyűlteket Keszegh Margit, az egyesület elnöke köszöntötte.</p>
Átadták a Jókai-díjakat
A sors nagy ajándékának nevezte, hogy a díj névadója, Jókai Komárom szülötte, ami a város magyarsága számára komoly megtartó erőt jelent. Az irodalmi pályázatra ezúttal Beöthy Zsolt irodalomtörténész, esztéta, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia tagja munkásságát feldolgozó írással lehetett jelentkezni. Az idei díjkiosztót a Duna Menti Múzeum dísztermében tartották. Abban az egykor Kultúrpalotának nevezett épületben, amelynek megépülését nagymértékben Beöthy Zsoltnak köszönheti a város. Alapító tagja, egyben első elnöke volt a Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesületnek és oroszlánrésze volt abban is, hogy az egyesület önálló folyóiratot indíthatott.
Bár Beöthy Zsolt nem Komáromban született, mégis ezt a várost tartotta szülőföldjének, ahogyan fogalmazott: „Igazi szülőföldünk az, ahol lelkünk megszületett: eszmélkedésre, érzésre, gondolkodásra.“ Ezt az idézetet választotta történeti értekezése mottójául az idei pályázat egyik győztese, a komáromi Tarics Péter. Mivel két pályázó azonos pontszámot ért el, megosztott díjat ítélt oda a zsűri: a másik győztes a lekéri Kuczmann Erika Rozália lett, Beöthy Zsoltról írt kismonográfiájával. A 2007-es év Jókai-díjasa, a budapesti Pruzsinszky Sándor ezúttal különdíjban részesült. Keszegh Margit emlékeztetett arra, hogy Pruzsinszkynak Jókairól írt díjnyertes drámai vízióját tavaly október 6-án Dráfi Mátyás rendezésében be is mutatta a Teátrum Társulat.
A díj tárgyiasult formája Jókai kezének márványlapon elhelyezett gipszmásolata, valamint 1000 euró (30 ezer korona) pénzjutalom. A pénzjutalmat évről évre Szénássy Mária, Szénássy Árpád özvegye ajánlja fel. Szénássy Árpád könyvkiadó, a Magyar Kultúra Lovagja volt ugyanis a díj ötletgazdája, ám elképzelésének megvalósulását már nem élhette meg. A zsűri által arra érdemesnek tartott pályamunkákat minden évben antológia formájában is megjelentetik; a díjátadóra elkészült az idei kiadvány.
A díjátadó ünnepség végén Keszegh Margit meghirdette az újabb pályázat témáját, amely szintén egy komáromi születésű személyiséghez kötődik: a pályázóknak ezúttal Szinnyei József bibliográfus, irodalomtörténész életét, elsősorban a szabadságharcban vállalt szerepét kell feldolgozniuk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.