Martina Šimkovičová, a kulturális tárca vezetője és Robert Fico
Riasztó párhuzamokat mutatnak az aktuális történések a hazai művészetekben a Fidesz kultúrpolitikájával – mutat rá egy friss jelentés

A szakértők eltávolítása, a helyükre érkező politikailag lojális jelöltek, a kisebbségi művészek elhallgattatására irányuló igyekezet, az átláthatóság felszámolása a hazai kultúrszektorban már a nemzetközi szervezeteket sem hagyja nyugodni.
A művészeti szabadságjogok védelmére szakosodó nemzetközi Artistic Freedom Initiative (AFI) és a hazai Otvorená Kultúra! platform Időszerű figyelmeztetés címmel tett közzé jelentést Szlovákiáról, amely Robert Fico kormányának a művészeti és kulturális intézmények ellenőrzésére irányuló erőfeszítéseit veszi górcső alá.
A hazai művészek tanúsága alapján készült elemzésből kiderül, hogy a kormánykoalíció 16 hónapja tartó erőfeszítéseinek célja átvenni az irányítást a kulcsfontosságú kulturális intézmények felett. Ez a szakmai személyzet szisztematikus eltávolításával történik, akiket politikailag lojális kinevezettekkel váltanak fel.
A folyamatot az intézmények átláthatóságát biztosító mechanizmusok felszámolása kíséri. Egyes politikusi nyilatkozatok pedig a támogatások leállítására és az LMBTQ+ és más marginalizált művészek bemutatkozási lehetőségeinek korlátozására irányulnak. Ezek a folyamatok Orbán Viktor kultúrpolitikájára is jellemzőek, figyelmeztetnek a szakértők.
Szlovákiában támadás éri a művészeti szabadságot. 2024-ben különösen a szlovák kulturális intézmények viselték a represszív intézkedések fő terhét, de ezek hatásai most már az egyes művészekre is átterjednek, akik növekvő cenzúráról beszélnek
– fogalmazott Irene Pavesi, a jelentés szerzője, az AFI vezető kutatási és politikai munkatársa.
Az AFI bevándorlásra és emberi jogokra szakosodott ügyvédek vezetésével képvisel olyan művészeket, akik művészi szabadságát korlátozni próbálja a hatalom. A szervezet 2017-ben alakult, ez idáig több mint 1670 esetben támogatott alkotókat.
Az AFI elemzése számára 19 szlovákiai művész és a kulturális szektorban dolgozó személy számolt be részletesen azokról az átalakulásokról, melyek a kulturális minisztérium jelenlegi vezetése alatt mentek végbe. Az elemzés szerint a kormánykoalíció politikai eszközként használja a művészeteket és a kultúrát.
Intézkedéseik – beleértve hét múzeum és kulturális intézmény vezetőségének leváltását, két kulturális intézmény bezárását, fontos művészeti finanszírozási mechanizmusok felszámolását, valamint az LMBTQ+ és kisebbségi kérdések művészeti és kulturális megjelenítésének cenzúrázását – sértik Szlovákia nemzetközi kötelezettségeit a művészeti szabadság és a kulturális életben való részvétel jogának védelmére, figyelmeztetnek a szakértők, akik szerint a helyzet rendkívül gyorsan fokozódik.
A jelentés továbbá felszólítja a szlovák kormányt, hogy állítsa helyre a kulturális intézmények függetlenségét, biztosítsa a méltányos és átlátható finanszírozást és felvételt, illetve vizsgálja felül a jogszabályi változásokat, hogy azok összhangban legyenek Szlovákia demokratikus kötelezettségvállalásaival.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.