A Kereszténydemokrata Unió, a Keresztényszociális Unió és a választáson nagyot bukó SPD között viszonylag hamar létrejött a koalíciós szövetség.
Megszületett a német koalíciós megállapodás

A német kereszténydemokraták és szociáldemokraták koalíciós szerződést kötöttek, amely megnyitja az utat a Friedrich Merz vezette kormány megalakulása előtt. A tervezett megállapodás részleteit közép-európai idő szerint 15 órakor közös sajtótájékoztatón ismertetik a két fél meghívásának megfelelően. Lapinformációk szerint csaknem hatvan év után először a CDU veszi át a külügyminisztériumot. A pénzügyminisztériumot és a honvédelmi minisztériumot az SPD, a belügyminisztériumot pedig a CDU/CSU irányítja majd – írja a Telex.
A szerdán megkötött megállapodás körülbelül öt héttel a németországi országos választások után jött létre. Merz és a mögötte álló CDU-CSU a hivatalban lévő kancellár, Olaf Scholz kormányzó SPD-jét győzte le a választáson. Nem sokkal a választások után a két centrista párt tárgyalásokat kezdett a koalíciós kormány megalakításáról.
A politikusok már kedd reggel optimista hangulatban voltak, azt mondták, a tárgyalásokon áttörés várható, ám azok végül késő éjjelig tartottak. Merz korábban azt mondta, hogy az Egyesült Államoknak az EU-val szembeni súlyos vámok kivetésére irányuló terve és az azt követő tőzsdei veszteségek ösztönzik Németország versenyképességének gyors helyreállítását.
A megállapodás után Merzet május elején választhatják meg kancellárnak. A CDU-CSU alig nyerte meg a szövetségi választást, Merz rögtön húzott egy merészet, és elindított egy történelmi jelentőségű alkotmánymódosítást, melyet el is fogadott a német parlament. Az alkotmányban rögzített adósságféket feloldva 500 milliárd eurós kiadási csomagról döntöttek. A javaslatcsomag értelmében az állami hitelfelvételt megakadályozó adósságféket úgy módosítják, hogy a védelmi kiadásoknak gyakorlatilag nem lesz többé felső korlátjuk, a német államadósság akár a GDP 70 százaléka fölé emelkedhet.
Az alkotmánymódosítást a Kereszténydemokrata Unió és Keresztényszociális Unió (CDU-CSU), a szociáldemokraták (SPD) és a Zöldek állították össze, az elfogadásához a képviselők kétharmadának szavazatára volt szükség.
(Telex)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.