Kik azok, akik szerint a magyar egy furcsa nyelv? Hol vannak az aktív öregedés korlátai? Kik a porhintők, és hogyan bánjunk velük? Mit becsüljünk egy monterkában? És persze mi a legnagyobb ajándék? Ezekhez hasonló kérdéseket feszeget Lampl Zsuzsanna immár tizenegyedik könyve, az Ajándék. Nyolcvanöt szösszenetben, ahol a szösszenet nem azt jelenti, hogy mindig könnyed témákról van szó, hiszen bőven akadnak a legsúlyosabbak közül valók is. A szerző ezeknek a cipeléséhez is segítséget kíván nyújtani.
A kutató civilben
Lampl Zsuzsannát nem kell külön bemutatni az Új Szó olvasóinak, kis történeteivel évek óta megbízható társaságot nyújt hétről hétre lapunk véleményoldalán. Nem kell bemutatni úgy sem mint szociológust, aki elsősorban a szlovákiai magyar közösség jellegzetességeit, viselkedését, szokásait, formálódását kutatja. Civil énje nem mindig választható el a szakmai énjétől, ebben a kötetben sem: újra és újra előtör belőle az érdeklődés, amikor egy-egy külvilági impulzus, olvasmányélmény vagy továbbgondolt ötletcsíra kapcsán végül társadalomtudományi modelleknél lyukad ki. Egy pillanatra sem csúszik azonban át a tudálékoskodó kutató pózába, hanem végig megtartja közvetlen hangját, amelyben van valami az állampolgári tisztességből és egy – ahogy a könyv hátlapján olvasható bemutató szöveg felhívja rá a figyelmet – feleség, anya és nagymama tapasztalataiból. Megemlít ugyan időnként egy-egy nevet, amelyhez tudományos modell is kapcsolható, hogy aztán azonnal átadja a helyet a hétköznapi valóság „civil” megközelítésének. Épp ezért a kötet olvasásához nem szükséges semmiféle szociológiai előtanulmány, elengedhetetlen viszont némi természetes emberi kíváncsiság. Ez ugyanis Lampl Zsuzsannának is a legfőbb muníciója: érdeklődve figyeli a környezetét, hogy meglátásait bensőséges hangon ossza meg olvasóival. Bőven találhatunk a kötetben olyan történeteket is, amelyek a szlovákiai magyar létmód specifikumait vizsgálják, olyan eseteket, amelyek sokunkkal megesnek, amikor a szlovákiai magyar nyelvet használjuk, vagy kisebbségi mivoltunk kerül a felszínre egy-egy élethelyzetben. Jó, hogy ezekről a nem mindig kényelmes témákról is tud valaki ilyen fesztelenül és magabiztosan töprengeni. Persze ezen túl is rengeteg különféle téma akad: női sorsok, gyereknevelés, generációs ellentétek, szerelem, hit, bizalom és persze mindennapi kicsinyességeink, amelyek lépten-nyomon előbukkannak, és általában a magunk életét nehezítjük meg velük. Meg persze másokét. Lampl Zsuzsanna nem kínál mindenre gyógyírt, de sok mindenre pontosan rámutat.
A kötethez színes ceruzákat ugyan nem csatoltak, de ha ajándékba szánjuk, érdemes mindjárt ezeket is beszerezni, nyolc színezhető oldalt is tartalmaz ugyanis, amelyekkel a szerző a mindennapos örömök értékelésére igyekszik rávezetni olvasóit.
Lampl Zsuzsanna: Ajándék. Jelenkutató Intézet, 2017, 194 oldal.
Március 21-én újabb Könyvespolc melléklettel jelentkezünk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.