A cottbusi fesztiválmegnyitó tele volt magyar szimbólumokkal és elegáns utalásokkal. Cottbus erődítményszerű, de gyönyörű szecessziós színházában magyar nemzeti színű drapériával bélelték ki a zenekari árkot, piros-fehér-zöld színű selyem borította a szónoki pultot.
„A kissé más fesztivál”
Tizenöt évvel ezelőtt határozták el, hogy továbbra is figyelik a felbomlott szocialista térség filmjeit, filmművészetének alakulását.
A cottbusiak már most szívesen emlékeznek arra, hogy a magyar filmek mindig is „kissé más fesztiváljuk” erősségei voltak. Az első fesztivál nagydíját is magyar film, Monory Mész András Meteója nyerte. A 15., jubileumi fesztiválon talán a Cottbushoz való magyar ragaszkodást jutalmazták azzal, hogy a versenyprogramban és azon kívül pergő körülbelül száz film csaknem fele magyar. Magyarország az idén Cottbus vendége. A magyar filmeket főleg a Fókusz programban vetítik Magyar csoda – Az új magyar film összefoglaló címmel. A válogatók két szakaszra, a rendszerváltás idején, illetve az EU-csatlakozás előtti években készült filmekre összpontosítottak. Láthatók Enyedi Ildikó, Can Togay, Janisch Attila, Szász János, Monory Mész András, Pálfi György, Török Ferenc, Miklauzic Bence, Mundruczó Kornél filmjei. A Fábri- és a Simó-osztály rendezőinek filmjein kívül azonban műsorra tűznek korszakhatárokat átlépő játék-, rövid- és dokumentumfilmeket is. Látható lesz Bódy Gábor Nárcisz és Psychéjének 302 perces változata, így tisztelegnek a fiatalon elhunyt rendező emléke előtt. A versenyprogram tíz filmje közül kettő magyar: Mundruczó Kornél Johannája és Bergendy Péter Állítsátok meg Terézanyut című alkotása. A nemzetközi zsűrinek tagja Gryllus Dorka.
A nyitónapon Szabó Istvánt ölelték körbe a hála hullámai. A mester öt éve a fesztivál tiszteletbeli elnöke, a cottbusiak „utazó nagykövete”, aki az itteniek filmszeretetének és szakértelmének a hírét viszi el a világba. Hálából és az életmű előtti tisztelgés jeléül különdíjjal jutalmazták Szabót, színes Lubina-üvegszoborral, Kovács Margit szobraira emlékeztető lányfigurával. Az elnevezés Cottbus és környékének szláv gyökereire utal.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.