A Kozmosz éneke címmel József Attila koráról és költészetéről szóló internetes vetélkedő folyik a http://jozsefattila-jatek.emlekev.hu címen.
A József Attila-emlékév két eseménye
A kiírás szerint a verseny „mű-veltségi és kreatív feladatokból álló, egyfordulós, pontszerző játék, amelybe bárki és – a játék ideje alatt – bármikor bekapcsolódhat. A játékban való részvétel egyetlen feltétele, hogy a játékos regisztráltassa magát. Kollektívák is játszhatnak, amennyiben egyetlen névvel regisztrálják magukat. A versenyben részt vehetnek határon túli személyek és közösségek is. Mivel a versenynek nem célja, hogy a játékosok azonnal válaszoljanak a kérdésekre, lehetőség van az utánajárásra, a böngészésre, kutatásra. Minden játékos addig játszhat, ameddig az összes kérdést meg nem válaszolta. Amikor a játék véget ér, megjelenik a végleges eredménylista.”
A verseny 2005. május 8-án éjfélkor zárul, az eredményhirdetés és a jutalmak kiosztása pedig május végén lesz. A nyertesek listája a nyilvános eredményhirdetés után megtekinthető a Nemzeti Évfordulók Titkársága honlapján (www.emlekev.hu).
Az emlékév másik érdekes eseménye lesz az a multimédiás József Attila-vándorkiállítás, amely a közeljövőben indul útnak Budapestről. A Petőfi Irodalmi Múzeum egyebek mellett ezzel a kiállítással emlékezik meg a költő születésének századik évfordulójáról. A kiállítás címéül az Eszméletet választották a rendezők, mert „ez a vers reprezentálja leginkább a létbe vetettség időbeli kereteinek tudatosításával a 20. századi ember érzésvilágát, egyúttal a József Attilára oly jellemző magatartást is, amellyel a világ rendjét, benne az ember helyét kutatta”.
Az MTI tudósítása szerint a kiállítás „József Attila költészetét és életútját új technológiák – digitális videólejátszók, digitális hanglejátszók, interaktív multimédiás programok – segítségével mutatja be. Modern tipográfiával, kompozitálásos technikával egységesítették a kiállítás készítői a bemutatandó kéziratok, fotók, könyvek és dokumentumok képeit az archív felvételekkel. Az anyagokat hét plazmatévén és két számítógépen mutatják be. A tárlat látogatóinak lehetősége nyílik vershallgatásra is.”
A József Attila-emlékév alkalmából nyílt vándorkiállítás az MTI információja szerint később „eljut Szegedre, Debrecenbe, Miskolcra, Székesfehérvárra, Egerbe, Makóra, Székelyudvarhelyre, Aradra, Szabadkára, Zentára, Párizsba, Bécsbe és Berlinbe”. Minket tehát, ha nem is nagy ívben, de azért mégiscsak kikerül. (Persze így még bosszantóbb.) Ha egy peremvidéki magyar mégis szeretné megtekinteni a virtuális tárlatot, nyugodtan ugorjon csak le Budapestre – no nem a város peremére, hanem a belvárosi Károlyi-palotában székelő Petőfi Irodalmi Múzeumba, ahol február 20-ig még megtalálja. (in)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.