Eredetileg a Szombathelyi Képtárban rendezte meg Simonffy Márta kurátor az Illúziók – textilfalak – falfestmények című kortárs képzőművészeti kiállítást, amely most, a helyszín adottságaihoz alakítva, igazítva a Trencséni Várban látható. A tárlat gondolata – a kurátor szavai szerint – a művészettörténeti múlt és a XV. században népszerűvé vált technika felidézéséből ered.
A festészet és a textil nyelvén
Hogy az illúziókeltés ilyen falfestmény-textilfalak révén ma, a mai technikákkal, a kortárs eljárásokkal hogyan valósítható meg, erre tesz kísérletet és erre ad egy variációt ez a kiállítás, amelynek kiváló megjelenési helye van a Trencséni Vár kiállítótermeiben. Ahol a kiállítóhelyiség térbeosztása, a történelmi múltat őrző atmoszféra, a várhangulat még nagyobb átjárást eredményez az idősíkok között, segítve a képzelet útját, erősítve az illúziót, a művekben felsejlő emocionális vonzalmat a régi korok gondolatai és érzelmei iránt.
Említem is Simonffy Mártának (aki a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetségének az elnöke), hogy jobb helyre nem is kerülhetett volna ez az anyag, amely válogatás a Szombathelyen bemutatott kollekcióból. „Örülök ennek a helyszínnek, mert itt az izgalmas térszerkezetek, a falfülkék vagy az ablakmélyedések olyan műelrendezési lehetőséget kínáltak, amellyel egy »faktúrájában homogén« területen nem élhet a kurátor. Ezért természetesen itt másképp szólnak a művek, ez a tér más fogalmakat emel ki, a kiállítás más erőre kap, itt, ezen a helyszínen egészen más a tárlat dimenziója. A műtárgyak emocionálisan úgy hatnak ebben az izgalmas vári szerkezetben, hogy az illúzió segítségével a vár történelmi idejét tudjuk megidézni a huszadik század nyelvén.” És az üzenetek, annak ellenére, hogy az alkotó művészek között nemcsak festők, hanem grafikusok, textilművészek és szobrászok is vannak, a festmény és a textil nyelvén szólalnak meg.
„Amikor ezt a témát kitaláltam, és felkértem a művészeket, az illúzió tartalmi és emocionális öszszefüggéseire voltam kíváncsi, s arra, milyen formában vetül a művészek alkotásaiban. Valamint hogy miképpen felelnek műveikkel korunk kihívásaira.”
Felelnek és megfelelnek, hiszen természetesen ez a kiállítás – a vár adta pluszillúzióval kiegészülve – nem csupán egy történelmi utazás illúzióját képes kelteni, ott van benne a jelen is. Égetően mai és igencsak kifejező példája ennek a reklámlogókból alkotott kép, amely azt üzeni, hogy az ember illúziót fogyaszt a reklámmal: elcsábít, csalfa, illuzionisztikus történeteket élünk meg általa nap mint nap.
E várbeli kiállítást, mely a Magyar Köztársaság Kulturális Intézete és a Trencséni Múzeum együttműködésének köszönhetően valósulhatott meg, Simonffy Márta értékelése szerint „a sajátos hozzáállás, az egyéni hangvétel, a különböző technikák és anyagok teszik izgalmassá. Az árnyalt megfogalmazások, az érzelmi kisugárzás, finom, visszafogott verbalizálás, létező elemek, archetipikus terek, szimbólumok megjelenítése, az absztrakció, a fény- és árnyékvetülések, a tompa és erőteljes színskálák teszik izgalmassá és sokszínűvé a bemutatott agyagot. A jelenkor magyar művészetének egy olyan szegmensét igyekszik bemutatni ez a tárlat, amely a virtuális illúzió vizuális logikájára épít.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.