Visegrád: közös nevezőn

Varsó.

Varsó. Fontos, hogy az európai menekültügyi rendszer figyelembe vegye az európai uniós tagállamok adottságait – hangsúlyozta Beata Szydlo lengyel kormányfő Varsóban, a visegrádi csoport (V4) miniszterelnöki egyeztetésén.

A tárgyalások témáit ismertetve a házigazda Beata Szydlo lengyel kormányfő az EU aktuális ügyeit – a brexitet, az unió előtt álló reformokat, valamint a migrációt – emelte ki. Az utóbbit illetően hangsúlyozta: fontos, hogy az EU átfogó politikát folytasson e téren, az európai menekültügyi rendszer pedig a tagállamok álláspontját, adottságait vegye figyelembe. Fontosnak nevezte „a tagállamok közötti valódi kompromisszum” figyelembe vételét, az államok számára „különösen érzékeny területek” figyelembe vételét. Megerősítette: Varsó nem egyezhet bele a menekültelosztási kvótákba. Orbán Viktor magyar miniszterelnök szerint „Európában közeledünk az észszerű migrációs politikához és intézkedésekhez”. Magyarországon éppen tegnap lépett hatályba a megszigorított jogi határzár. Orbán világossá tette, Magyarország minden jogi kiskaput bezárt, és felkészült arra a helyzetre, ha az Európai Unió és Törökország közötti migrációs megállapodás esetleg csődöt mondana. A miniszterelnök egyúttal illegitimnek nevezte azokat a véleményeket, amelyek össze akarják kötni a bevándorlás kérdését az európai uniós pénzekkel. „Ne hagyjuk, hogy megfélemlítsenek bennünket, tartsunk ki az észszerű migránspolitika mellett!” – javasolta V4-es kollégáinak.

A brexit témájában Robert Fico szlovák kormányfő a V4-ek közös álláspontjaként mondta: a kilépési tárgyalások után az Egyesült Királyságnak „nem EU-tagként nem lehet jobb helyzete, mint amilyenben a tagállamok vannak”. Ellenkező esetben az EU zöld lámpát mutatna azoknak az országoknak, ahol a jövőben unióellenes erők kerülhetnek túlsúlyba – értékelte Fico. Bohuslav Sobotka cseh kormányfő úgy fogalmazott: a V4-országoknak együtt kell működniük az április 29-i, a brexit feltételeivel foglalkozó EU-csúcstalálkozó előtt, hogy „minél nagyobb hatással legyenek az EU tárgyalási szempontjaira”. Ezeknek a szempontoknak tükrözniük kell az országcsoport érdekeit. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?