Újfent lesz min összeveszni

Peking. Megoldást talált Kína és az EU arra, mi legyen az uniós kikötőkben veszteglő, hatalmas mennyiségű olcsó kínai textiláru sorsa.

Hu Csin-tao kínai államfő és Tony Blair, az EU soros elnöki tisztét betöltő Nagy-Britannia miniszterelnöke hétfőn világpolitikai kérdéseket is megvitatott. Kínai üzleti vezetők előtt Blair igyekezett eloszlatni azokat az aggodalmakat, amelyek Európában fogalmazódnak meg Kína gazdasági és politikai felemelkedésével kapcsolatban.

A textilvitában egy, a magas szintű tárgyalásokhoz közelálló, magát megnevezni nem kívánó forrás közlése szerint hosszú és építő párbeszéd után sikerült egyezségre jutni. Az unió kereskedelmi biztosa, Peter Mandelson és kínai partnere között létrejött egyezség lényege, hogy az unióba áramló kínai textilexport növekedését meghatározott növekedési ráták alapján korlátozzák. Az egyezség keretét az EU képviselői és Kína közt ez év június 10-én született megállapodás adja. E megállapodásban a kínai textilexport EU által engedélyezett éves növekedési rátáit tíz textil- és ruházati termékcsoportban 8–12,5 százalék között hagyták jóvá, rövid időn belül azonban közel 80 millió darab, a kvótákon felüli kínai textiltermék halmozódott fel európai kikötőkben, egymilliárd euró értékben. A kérdés alaposan megosztotta a 25 uniós tagállamot is. Az új megállapodás értelmében az európai vámraktárakban ragadt kínai árut beengedik ugyan, de ez már a jövő évi kvótába számít bele.

A megállapodás akkor lép életbe, ha az unió mind a 25 tagállama elfogadja. Az szinte bizonyos, hogy heves vitákat vált majd ki. A dél-európai textilgyártó országok már korábban is tiltakoztak Peter Mandelsson kereskedelmi biztos javaslata ellen, amely megemelné a kínai textilkvótát, és beengedné az árut. Az észak-európai államok ezzel szemben szívesen látnák a piacon az olcsó kínai textilneműt. A kínai kormányzat adatai szerint 2005-ben 57 százalékkal 8,65 milliárd dollárra növekedett az EU-ba irányuló textilexport. Az unió válaszul a kínai textildömpingre kvótarendszert vezetett be. Az EU kereskedői egy hónapon belül végére jártak a kvóták által engedélyezett mennyiségnek, és további kvótabővítést sürgettek-sürgetnek.

„A Kínával való versengés kényszere nem fenyegetés, inkább egy esély” – mondta most Blair Pekingben, úgy vélekedve, hogy Európa csak az innováció, a tudományos és technológiai fejlesztések révén, s a protekcionizmusról lemondva válhat versenyképessé. A kínai textildömpinggel szemben alkalmazott protekcionizmusra utalva kijelentette: Európának el kell fogadnia a kihívást ahhoz, hogy versenyre kelhessen az olyan feltörekvő, rendkívül versenyképes gazdasági hatalmakkal, mint Kína és India. Globalizált világunkban a változásokat kezelni kell, „nincs helye a változásokkal szembeni ellenállásnak”.

Hétfőn több más megállapodást is aláírtak. Dokumentum született például arról, hogy párbeszédet kezdenek szociális és munkajogi kérdésekről, a környezetvédelmi együttműködésről, a gyártási adatok védelméről, s jegyzőkönyvben terjesztették ki a tengerhajózási megállapodás hatályát az EU új tagországaira. Aláírták azt is, hogy az Európai Beruházási Bank 500 millió eurós, kedvező hitelt nyújt az új pekingi repülőtér megépítéséhez. (o-o, mti)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?