London. Hosszabb távon akár a száz dollárt is elérheti a repülők széndioxid-kibocsátását szankcionálni hivatott uniós díj. Ennek tervezetét már szeptemberre elkészítheti az Európai Bizottság.
Tovább drágulhatnak a repülőjegyek
A The Wall Street Journal máris a légiközlekedési ipar következő csatáját emlegette, miután - az egyelőre szigorúan elgondolás formájában közzétett – tervek között felvetődik egy olyan megoldás is, amely nemcsak a huszonötök, de az Európában repülőjáratot üzemeltető valamennyi légitársaság számára kötelezővé tenné a díj fizetését. Ez a lap szerint ellenkezik Washington és az ENSZ szabályaival is.
A repülők okozta légszennyezés kérdése a kiotói egyezmény februári életbelépése után vált aktuálissá az EU-ban. Maga az üvegházhatást előidéző gázok kibocsátásának visszaszorítását célul tűző jegyzőkönyv nem rendelkezik a szennyezés négy százalékáért felelőssé tehető iparágról. A forgalom növekedése azonban a kibocsátás növekedését hozza, annak ellenére, hogy a légitársaságok a korábbiakhoz képest ma már környezetbarátnak nevezhető gépekkel közlekednek. Ezt a brüsszeli érvet a számok is alátámasztják. Amíg az EU mérgesgáz-kibocsátása összességében három százalékkal csökkent 1990 és 2003 között, a tagállamok nemzetközi forgalomban közlekedő járatai által kibocsátott gázok mennyisége 73 százalékkal nőtt. Éves szinten ez átlagosan 4,3 százalékot jelent.
A problémát egy tavasszal lefolytatott konzultáció után nemrég kiadott hatástanulmány elemzi. Ebben felvetődik, hogy a társaságok az ipari létesítményekhez hasonló emissziókereskedelmet folytathatnának. Eszerint egy bizonyos, a számukra engedélyezett mennyiség feletti széndioxid-kibocsátásra a piacon felajánlott kvótákból szerezhetnének jogot – ha az indítványt elfogadják, legkorábban 2008-tól. A kvótavásárlás szakértők szerint tovább nehezítené a csillagászati üzemanyagárak miatt már így is komoly gondokkal küzdő szektort. Az ENSZ Nemzetközi Polgári Repülési Szervezete (ICAO) – a normák és a kvóták nagyságától függően – globálisan évi 17–60 milliárd dollárra becsüli a díj mértékét.
A közzétett tanulmány egyelőre több lehetőséget vázol fel. Nem tudni például, milyen utakon lesz érvényes a szabályozás: az unión belül vagy az unió reptereiről induló járatokra, esetleg a kiotói egyezményt ratifikáló más államok felé induló és onnan érkező vonalakon is. Az sem biztos, mely gázokra terjesztenék ki a korlátozásokat, s jelenleg az is elképzelhető, hogy a kereskedelem más ágazatokkal együtt folyhat majd.
Az ár az előzetes számítások alapján 2012-ben tonnánként 10-30 euró között mozogna. Ennek alapján a jegyárak a távolsággal arányosan mindössze 0,4–6,9 euróval nőnének. Sőt, az EB úgy véli, hiba lenne azt gondolni, hogy a légitársaságok automatikusan továbbhárítanák pluszköltségeiket. Ha az üzemeltetők mégis száz százalékban utasaikra terhelnék a díjat, az is legfeljebb 19,8 eurós pluszt jelentene a bizottsági szakértők szerint. A Swiss nem ennyire derűlátó: környezetvédelmi szakemberei szerint egy London–Párizs útra szóló jegy árát húsz, míg egy London és Los Angeles közöttiét majdnem száz dollárral emelné meg a tervezett díj. (vg.hu)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.