<p>Több vajdasági magyar civil szervezet és párt elutasítja a szerbiai rehabilitációs törvényt – olvasható abban a közleményben, amelyet Ágoston András a Vajdasági Magyar Demokrata Párt elnöke juttatott el az MTI-hez.</p>
Több vajdasági magyar szervezet elutasítja a szerbiai rehabilitációs törvényt
A közlemény aláírói szerint a Magyarország részéről is bírált, a délvidéki magyarság számára hátrányos - és mint fogalmaznak: a kollektív bűnösség elvét sugalló - vagyon-visszaszármaztatási és kárpótlási (restitúciós) törvény, továbbá a rehabilitációs törvényjavaslat egyes rendelkezései egymással ellentétesek. Ezenkívül a kárpótlási törvény egyes rendelkezései ellentmondanak egymásnak, és a vajdasági magyarságra nézve hátrányos megoldásokat tartalmaznak.
„A rehabilitációról szóló törvényjavaslat nem tartalmaz időpontot, amelytől számítva a rehabilitálást kérni lehetne, vagyis időben nem korlátozza azt. Ezért a restitúciós törvényből is törölni kellene a határidőket, miszerint az elvett vagyon visszaszármaztatásra és a kárpótlásra csak azok jogosultak, akiket vagyonuktól 1945. március 9. és 1968. február 15. között fosztottak meg” - olvasható a közleményben.
A vajdasági aláírók hangsúlyozzák, hogy a rehabilitációs törvényjavaslat kizárhat olyan rétegeket, amelyeket megilletnének mind a rehabilitáláshoz, mind a restitúcióhoz való jogok. „Magyar vonatkozásban, gyakorlatilag ez azt jelenti, hogy mindazok a személyek, akiket behívtak a honvédségbe, vagy más katonai egységekbe a mai Szerbia területén, és harcokban életüket vesztették, nem jogosultak rehabilitálásra, és ennél fogva kárpótlásra, vagyon-visszaszármaztatásra sem” – írják a közleményben.
A dokumentumban felhívják a figyelmet arra, hogy „a rehabilitálás nem helyettesítheti egy olyan képviselőházi politikai nyilatkozat elfogadását a szerb parlamentben, amely elítéli az 1944-45-ös délvidéki vérengzést, és amely eltörli a csurogi, zsablyai és mozsori magyarokra kimondott, a mai napig fenntartott „kollektív bűnösséget” és koholt vádakat, biztosítja az áldozatoknak kijáró végtisztesség és a méltó megemlékezés jogát, valamint az események hatékony tudományos feltárását és az elkövetők megnevezését.”
Az aláírók felszólítják a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) belgrádi parlamenti képviselőit, hogy a közleménnyel összhangban kérjék a rehabilitálási törvényjavaslat átfogalmazását.
A dokumentumot hét civil szervezet mellett négy párt részéről Gusztony András, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt (VMDP) alelnöke, Csonka Áron, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége (VMDK) elnöke, Oláh Róbert, a Magyar Remény Mozgalom (MRM) alelnöke és Sass Tamás, a Magyar Polgári Szövetség (MPSZ) alelnöke írta alá.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.