Tehertétel az olasz patthelyzet

Róma.

Róma. A jelenlegi rendszer el-len kampányoló pártoknak a vasárnapi olasz parlamenti választásokon aratott győzel-me mély törést tár fel az or-szág északi és déli része kö-zött is: északon a migrációs nyomás miatti aggodalom, a hagyományos pártok által el-hanyagoltnak érző délen pedig a gazdasági elmaradottság indokolta az eredményt.

Megfigyelők feltették a kérdést, mi okozta, hogy az olaszok ilyen nagy arányban szavaztak a populista Öt Csillag Mozgalomra (M5S) és az Európa- és migrációellenes Északi Ligára, amikor az ország gazdasági mutatói kissé javulnak, gyorsul a növekedés, és csökken a munkanélküliség. „Délen az M5S-re leadott szavazatok annak az országrésznek a tiltakozásáról szólnak, amely elhanyagolva érzi magát, mert a fellendülés csak az északi országrészt érinti” – magyarázta Roberto d'Alimonte politológus. „Az Öt Csillag Mozgalom még sosem volt kormányon. Ha a régiekre szavaztunk volna, biztosan semmi sem változott volna, most legalább megvan a változás lehetősége” – mondta egy választó.

A lombard regionalizmustól az euroszkeptikus szuverenitás elvéig eljutó Északi Liga a szavazatok 17%-ával jelentős áttörést ért el a félsziget északi részében, a gazdaságilag fejlett régiókban, ahol biztonságpárti, idegenellenes és euroszkeptikus retorikája meghallgatásra talált. A legfontosabb dolog Matteo Salvini pártelnök szerint az „Először az olaszok”. Az olaszok a kutatások szerint nagyon csalódottak, mert sokat várnak Európától, mindenekelőtt erős bevándorlási politikát. Sokan érzik úgy, hogy magukra hagyták őket, hogy Európa sorsukra hagyta őket a migrációs kérdésben” – nyilatkozta Sebastien Maillard elemző.

Az a kilátás, hogy a kormányrúd egy euroszkeptikus koalíció kezébe kerülhet, amely költekezésbe kezdhet, dacolva az Európai Unió szigorú költségvetési előírásaival, illetve visszafordíthatja az előző kabinet piacbarát reformjait, ráirányította a figyelmet Olaszország államadósságára, amely 2300 milliárd eurós értékével a világelsők között van. „Olaszország messze nem oldotta meg régi keletű problémáit, és most egy újabbra tett szert. Hosszú, több hónapig elhúzódó és bonyolult (kormányalakítási) tárgyalásokra kell felkészülni” – mutatott rá Lorenzo Codogno, az LC Macro Advisors brit tanácsadó cég alapítója. Londoni pénzügyi elemzők szerint az olasz gazdaság olyan rossz állapotban van, hogy ha a lehetséges negatív forgatókönyvek közül csak néhány megvalósul, az is recessziót okozhat, megkérdőjelezve Olaszország jövőjét az euróövezetben. Az olasz hazai össztermék (GDP) alig haladja meg az ezredfordulón mért szintet, és még mindig nem lábalt ki teljesen a globális pénzügyi válság utáni kettős mélypontú recesszióból. Az olasz bankszektorban mindeközben nem szűnnek a bajok, és az államadósság-ráta a hazai össztermék 130%-a, ami a második legmagasabb az euróövezetben Görögországé után.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?