Taroltak az olasz populisták

Róma. A fennálló hatalmat támadó Öt Csillag Mozgalom (M5S), valamint a migráció- és Európa-ellenes politikát hirdető Északi Liga jelentős előnyét mutatják a vasárnap tartott olasz parlamenti választás eredményei, amelyek alapján valószínűleg patthelyzet alakul ki az olasz törvényhozásban.

Róma. A fennálló hatalmat támadó Öt Csillag Mozgalom (M5S), valamint a migráció- és Európa-ellenes politikát hirdető Északi Liga jelentős előnyét mutatják a vasárnap tartott olasz parlamenti választás eredményei, amelyek alapján valószínűleg patthelyzet alakul ki az olasz törvényhozásban. Távozik a balközép Demokrata Párt éléről Matteo Renzi korábbi olasz kormányfő.

A napközbeni részeredményekből kivetített előrejelzés szerint a parlament mindkét házában a 31 éves Luigi Di Maio vezette populista, elitellenes Öt Csillag Mozgalom (M5S) lesz a legnagyobb önálló párt a maga 32%-nyi szavazatával, ám ereje elmarad az együttesen közel 37%-hoz jutó jobboldali konzervatív pártszövetségétől.

Klasszikus patthelyzet

Utóbbi tömbön belül a részeredmények alapján a Matteo Salvini vezette Északi Liga lehet a domináns erő, miután mintegy 17,5 százaléknyi szavazatot kapott a 81 éves Silvio Berlusconi volt kormányfő által vezetett Hajrá Olaszország (FI) mintegy 14%-ával szemben. A balközép választási koalíció gyenge, összesen 22–23%-os eredményre számíthat, benne az alig 19%-nyi voksot begyűjtő, Matteo Renzi volt miniszterelnök vezette Demokrata Párttal (PD). A PD-vel szövetségben levő, baloldali Szabadok és Egyenlők pártja alig több mint 3% voksot kapott. A jelenleg kormányon levő PD ezzel messze elmaradt mind az elitellenes, euroszkeptikus Öt Csillag Mozgalom (M5S), mind a jobbközép pártszövetség eredményétől. A mintegy 8000 olasz település közel mindegyikéről beérkezett adatok alapján az olasz belügyminisztérium azt közölte, hogy a választási részvétel aránya alig maradt el a 75 százaléktól, ami szinte egyezik a 2013-as választások részvételi arányával.

Ragyog az Öt Csillag

Az Öt Csillag Mozgalmat (M5S) vezető Luigi di Maio azt állította, hogy a választások eredményei alapján egyedül pártja képviselheti az egész nemzetet, így neki kellene kormányt alakítania. „Mi vagyunk az abszolút győztesek, mi képviseljük az egész csizmát, Val D'Aostától Szicíliáig. Ma megszületett a harmadik köztársaság, amely az olasz polgárok köztársasága lesz” – szögezte le. A 31 éves Di Maio jelezte: kész bármelyik párttal párbeszédet folytatni.

A győztes jobboldali koalíciónak „joga és kötelessége kormányozni”, a Liga pedig kész meghatározni ennek irányát – mondta Matteo Salvini, a radikális jobboldali tömörülés vezetője. Olaszok milliói bízták meg a Ligát azzal, hogy „megszabadítsa őket a bizonytalanságtól és az instabilitástól”, illetve felelősségre vonja Matteo Renzi korábbi kormányfőt és Brüsszelt – hangsúlyozta Salvini. „Olaszországról az olaszok döntenek. Nem Berlin, nem Párizs, nem Brüsszel és nem is a pénzpiacok” – tette hozzá. Aláhúzta: nem hajlandó egyezkedni az Öt Csillag Mozgalommal. A Silvio Berlusconi vezette jobboldali pártszövetség a szavazatok 37 százalékát szerezte meg. A dél-olaszországi szavazatokra is számító, ezért a koalícióban magát pusztán Ligának nevező Északi Liga kapta a legnagyobb támogatást (közel 18%-ot), megelőzve Berlusconi pártját, a Hajrá Olaszországot (Forza Italia). A két párt erőviszonyától függhet a miniszterelnök-jelölt személye. Az M5S és az Északi Liga előretörése azt jelenti, hogy a leadott voksok felét a populisták kapták.

Tartós gazdasági gondok

Az eredmény idegességet okozhat Brüsszelben, mivel fellendítheti a populista és euroszkeptikus erőket az eurózóna harmadik legnagyobb gazdaságában egy olyan időszakban, amikor az unió jelentős politikai és gazdasági reformokba szeretne belevágni. „Azok a pártok nyerték meg a szavazást, amelyek megfelelő fedezet nélkül állami többletkiadásokat ígértek az embereknek. Az Európai Uniónak egyértelművé kell tennie az új kormány számára, hogy Olaszországra is vonatkozik a stabilitási és a növekedési paktum a maga adósságkorlátaival” – mondta Friedrich Heinemann német gazdasági elemző. Ezzel nőtt az állami fizetésképtelenség kockázata. Az uniónak egyértelművé kell tennie az új kormány számára, hogy Olaszországra is vonatkozik a stabilitási és a növekedési paktum a maga adósságkorlátaival – nyomatékosította Heinemann.

Nem szabadul meg egykönnyen nehéz gazdasági örökségétől az új olasz kormány, akármilyen összetételű legyen is – állapította meg a Saxo Bank elemzése. A megalakuló kormánynak nem lesz lehetősége arra, hogy laza költségvetési politikát vezessen be, mivel figyelembe kell venni az Európai Unió költségvetési hiányra vonatkozó előírásait – áll az elemzésben. (MTI, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?