Schröderék célfotós győzelmet arattak

Brüsszel/Párizs/London/Madrid/Bécs. A tegnapi európai sajtó vezető külpolitikai témája természetesen a drámai fináléval zárult vasárnapi német választás volt, a legnagyobb lapok a tudósítások mellett több elemzést és kommentárt is közöltek.

Joschka Fischer – ellentmondásos, de nagyon népszerű egyéniségReuters-felvételFinancial Times: A német választások nagyon szoros eredménye azért veszélyes, mert a megalakuló koalíció nem támaszkodhat erős mandátumra, vagy – ami még rosszabb – az eredményeket a radikális változások elutasításaként fogják értelmezni. Németország újraegyesítése után sokan abban reménykedtek – mások attól féltek –, hogy olyan gazdasági és politikai óriás születik, amely uralkodó szerepre tesz szert Európában, és a második világháború után önként vállalt önmegtartóztatás után globális méretekben is érdekei érvényesítésére tör. A mostani választások utáni Németország azonban egészen más képet mutat: fél a jövőtől, kitér a nemzetközi konfliktusok dilemmái elől, s egy olyan gazdasággal bajlódik, amelyet nemcsak az újraegyesítés utóhatásai béklyóznak, hanem az elmúlt 50 évben felhalmozódott merevségek is. Schröder a biztos vereség veszélyét hárította el azzal, hogy erélyesen kezelte az augusztusi árvizek nyomán előállt válsághelyzetet, és a választók pacifista beállítottságára rájátszva szembeszállt egy Irak elleni katonai támadás eshetőségével. De ha most másodszor is esélyt kap a kormányalakításra, akkor le kell vonnia a tanulságokat abból, hová vezetett az első megbízatását jellemző következetlenség és félénkség.

Le Figaro: Vasárnap a stílus győzedelmeskedett a tartalom felett, de ettől még igen sebezhető a kis többséggel ismét célba jutott kétpárti kormányszövetség.

Libération: Soha még német választást ilyen feszült figyelemmel nem követtek a Rajna innenső oldalán. A privilegizált francia–német párbeszéd jövője szempontjából bal- és jobboldalon egyaránt meghatározó jelentőséget tulajdonítanak a győztes személyének. Jacques Chirac elnök Stoibernek drukkolt, tőle nagyobb hajlékonyságot reméltek az Élysée-ben a francia mezőgazdasági lobbi érdekeinek megértésében, arra számítva, hogy Berlin Stoiberrel a jövőben is hajlandó lesz a német érdekek által indokoltnál nagyobb arányban hozzájárulni az Európai Unió költségvetésének finanszírozásához. A francia zöldek számára tanulságos, hogy német testvérpártjuk Joschka Fischer személyében egy nagy formátumú politikust tudott felmutatni.

The Guardian: A zöldek igen jó szereplésének, a mozgalom ellentmondásos, de nagyon népszerű egyéniségének köszönheti Gerhard Schröder német kancellár, hogy kormánykoalíciója megmenekült a bukástól. A zöldek, akik annak idején lenyelték pacifista elveiket Koszovó és Afganisztán kérdésében, a kormányban maradva nem lesznek kompromisszumkész hangulatban Irakot illetően. Ez még nehezebbé teszi majd Schröder számára, hogy véghez vigye az oly szükséges javítási munkákat az USA-val megromlott viszonyában. A kormánykoalíció csekély többsége az jelenti, hogy Németország a politikai megosztottság és a szokatlan instabilitás hosszú szakaszával lesz kénytelen szembenézni.

The Daily Telegraph: Mind gazdaságilag, mind politikailag bajban van Európa legnagyobb nemzete. Mivel az EU-csatlakozási tárgyalások kulcsfontosságú szakasza – a mezőgazdasági és más támogatások köréről – csak ezután következik, Schröder valószínűleg egy angolszász megközelítést fog alkalmazni, hogy biztosítsa: Németország nem fizet majd többet a 25 országra kibővülő EU költségvetésébe, mint tette ezt a tizenötök estében.

Le Soir: A zöldek várakozáson felüli eredménye, azon belül is Joschka Fischer külügyminiszter népszerűsége mentette meg a vörös-zöld koalíciót a bukástól. A legnagyobb húzása az volt, amikor Fischer kimondta, hogy Srebrenica után szakítani kell a pacifizmussal és elfogadtatta pártjával, hogy német katonákat vezényeljenek Koszovóba, majd Afganisztánba.

Kurier: Gerhard Schröder német kancellár nem nevezhető igazán a választások győztesének, bár az ő karizmája és taktikája fordította meg javára a választási hangulatot, de bizonyos, hogy nem politikai eredményei segítették győzelemre. A németek zsigerből Schrödert, a „havert” és érzelmi politikáját választották, de az értelem Edmund Stoiber és annak komoly érvei mellett szólt. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?