Rossz helyre hullanak a segélycsomagok

Washington/Kabul/Iszlámá-bád. Amerikai repülőgépek tegnap egész délelőtt bombázták a tálibok hadállásait a Kabultól északra húzódó frontvonalon.

Afgán hadihajó. Az Északi Szövetség fegyverzete alaposan elavult. TASR/EPA A támadások elsődleges célpontja Kapisza és Karabag térsége volt, ahova több tucat bomba hullott. A két célba vett terület 50 kilométernyire fekszik az afgán fővárostól. A tálibok a Kabulból északra vezető három országút közül kettőt ellenőrzésük alatt tartanak. A tálibok legfrissebb mérlege szerint az utóbbi két napban 37, az amerikai bombázások kezdete, október 7. óta több mint 1500 polgári személy vesztette életét. A washingtoni védelmi minisztérium merő propagandának nevezte az adatot. A tizenkét napja bombázott tálib állásokból kedd este kilőtt három-négy tüzérségi lövedék az ellenzéki Északi Szövetség egyik erődítményébe, Ai Hanúnba csapódott az Afganisztán északkeleti részén húzódó arcvonalon, de károkat nem okozott. Szemtanúk szerint a lövedékeket az Északi Szövetség ágyúinak irányába lőtték ki, de a Koksa folyó medrében robbantak fel.

A tálibok kivégezték a korábban szintén meggyilkolt Abdul Hak parancsnok unokaöccsét, Izzatullahot, majd holttestét kedden Dzsalálábádban átadták hozzátartozóinak jelentette be szerdán az áldozat egyik rokona. Abdul Hak parancsnokot és valószínűleg még két társát elfogásuk után október 26-án azonnal kivégezték. A szovjetek elleni harcokban részt vevő és azzal nevet szerző parancsnok az amerikaiak támogatásával tért vissza titokban Afganisztánba, hogy a pastu törzseket megpróbálja az ellenzék oldalára átállítani. Afganisztán területén tartózkodik három hete Hamid Karzai pastu törzsi vezető is, hogy Hakhoz hasonlóan a törzsi vezetők körében támogatást nyerjen a volt király, Muhammad Záhir Sah számára, illetve a tálib kormányzat ellen.

Behívatták a pakisztáni külügyminisztériumba a tálibok iszlámábádi nagykövetét, Abdul Szalam Zaifot, és figyelmeztették, hogy tartsa tiszteletben a diplomáciai etikett „harmadik ország”-szabályát, vagyis országukban ne bíráljanak, ne ítéljenek meg egy államaikon kívüli nemzetet. Pakisztáni újságok azt is tudni vélik, hogy kormányszerveik a sajtótájékoztatók számának csökkentését kérték a tálib külképviselettől.

Az ENSZ egyik afganisztáni megbízottja azt követelte, hogy az Amerikai Egyesült Államok hagyjon fel az afgán lakosságnak szánt élelmiszersegélyek repülőgépről történő ledobásával, mert a csomagok jelentős része elaknásított térségekre hull.

Oszama lovon jár

Oszama bin Laden mostanság alighanem lovon jár – erre a következtetésre jutott az amerikai titkosszolgálat, a The Washington Times hasábjain közölt kiszivárogtatás tanúsága szerint. Az életre-halálra keresett terroristavezér mindennapjairól persze nagyon keveset lehet ténylegesen tudni. Bin Laden a világ legfejlettebb elektronikus lehallgató rendszerével rendelkező USA legnagyobb bosszúságára nem használ elektronikus távközlési eszközt, így nem is hagy maga után elektronikus nyomot. Oszama állítólag úgy mozgatja a szálakat, hogy kézzel írt üzeneteket küld hű embereivel – ez az egyetlen „telekommunikációs” eszköze. Az üzenettovábbító lánc mentén visszafelé haladva, a CIA mindeddig sikertelenül próbált eljutni a „forráshoz” – valahányszor azt hitték az amerikaiak, hogy célközelbe jutottak, kiderült, hogy a megadott barlang hamis, vagy régi „lakcímet” takar. Az al-Kaida „cégvezetője” sűrűn, néha napjában többször is változtatja rejtekhelyét, amely rendszerint az Afganisztánban található néhány ezer barlang valamelyike. Idén tavasszal látták utoljára Oszama bin Ladent az amerikaiak: egy alacsonyan szálló, Predator típusú felderítő gépről készült videófelvételen tűnt fel egy pillanatra az egyik terrorista kiképző tábor területén. Akkor még rendszerint autókonvojjal közlekedett, mintegy negyven, elit kiképzésű al-Kaida harcos védelme mellett. Nem-arabokat – értsd a házigazda szerepét betöltő afgán nép szülötteit – nem engedett a maga közelébe. Szeptember 11-e óta szó sincs már gépkocsi-karavánokról: az amerikai hírszerzők szerint Oszama bin Laden és legszűkebb kísérete lóháton vándorol barlangtól barlangig. Ami egyébként az „élve vagy halva” kérdését illeti, a The Washington Times megírta: értesülései szerint az amerikai kormányzat különböző illetékesei között hallgatólagos egyetértés uralkodik abban a tekintetben, hogy csak kellemetlenségeket okozna, ha élve sikerülne kézre keríteni Oszama bin Ladent, mivel tárgyaláson kellene feltárni az amerikai hírszerzési eljárásmódok titkait. A tél azonban változást hozhat, mégpedig a kézenfekvő feltételezésekkel szemben az amerikaiak szempontjából kedvező változást. Az ember azt gondolhatná, jeges szélben, a hófödte sziklák között mégis csak az otthonosabban mozgó afgánok vannak könnyebb helyzetben, mint az oda vezényelt amerikai szuperkatonák. Ez nyilván igaz, csakhogy érvényesül egy másik, pofonegyszerű összefüggés is: nagy hidegben a fűtött barlangok nyílása feltűnőbben árasztja a hőt.

Delta Force-fiaskó

A Deltza Force számára csaknem végzetes kudarcba fulladt az egység október 20-i, Kandahárban végrehajtott bevetése. A kommandó az afgánok legfőbb szellemi vezetőjét, Omár mollát akarta elfogni, a tálibok azonban csapdát állítottak a katonáknak, akik közül 12-en megsebesültek. Katonai szakértők szerint nem kizárható, hogy az amerikaiakat akaratlanul – egy tálib ügynök téves adatai alapján – az Északi Szövetség vezette félre. Egy szakértő szerint a támadáshoz szükséges információkat vélhetően műholdfelvételek és az Északi Szövetség szolgáltatták. Ezért az sem kizárható, hogy a tálibok – egy beépített ügynökön keresztül – szándékosan dezinformálták és csalták csapdába a különleges egységet, hogy ezzel lerombolhassák a Delta Force legyőzhetetlenségéről szóló mítoszt. A kommandó behatolt a főhadiszállásra, ám a házban senkit és semmit nem találtak. Ekkor megpróbálták észrevétlenül távozni, mikor azonban kiléptek az épületből, tálib harcosok bukkantak elő és a tűzharcban 12 amerikait megsebesítettek. A szakértő úgy véli: a tálibok talán földalatti járatokon, észrevétlenül hagyták el az épületet még a támadás előtt.

Olaszország 2700 katonával járul hozzá a terrorizmus elleni hadműveletekhez jelentette be Rómában a védelmi miniszter. Antonio Martino a parlamentben elmondta, hogy az olasz kontingens haditengerészeti, légi és szárazföldi egységekből áll majd. A törvényhozás a nap folyamán szavaz arról, hogy támogatja-e a csapatok küldését az amerikai irányítás alatt álló szövetséges haderőbe.

Lépfeneriadó volt a litvániai parlamentben, miután gyanús levelet találtak egy helyiségben, amelynek szomszédságában Károly brit trónörökös időzött egy órával korábban. Egyelőre nem tudni, hogy a gyanús boríték, amelyen minden további nélkül csak a „bin Laden” felirat díszelgett, valóban tartalmaz-e lépfene-baktériumot. (MTI, s!, o-o)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?