Rábólintanak a törökök

Kairó/London. A Szaddám Huszein iraki diktátor megdöntésére szőtt amerikai tervek támogatásáért cserébe Törökország az Egyesült Államok pártfogását kérte a ciprusi kérdésben és az Európai Unióhoz való közeledésében.

Kairó/London. A Szaddám Huszein iraki diktátor megdöntésére szőtt amerikai tervek támogatásáért cserébe Törökország az Egyesült Államok pártfogását kérte a ciprusi kérdésben és az Európai Unióhoz való közeledésében. Ezt az al-Hajat arab napilap tegnap jelentette kairói kiadásában, beszámolva arról is, hogy az Irak elleni támadási tervek részleteit Paul Wolfowitz amerikai védelmi miniszterhelyettes törökországi látogatásán ismertette ankarai vendéglátóival. Egy magas rangú török tisztségviselőt idézve az al-Hajat közli, hogy Wolfowitz kedden Ankarában hangsúlyozta: az Irakkal való viszályban az amerikaiak csak egy értelmezést ismernek. Ez pedig az, hogy „aki nincsen velünk, az ellenünk van. Wolfowitz állítólag azt mondta, hogy a támadást a jövő év elejére tervezik, és az akció az iraki ellenzék segítségével Dél-Irakból indulna ki.

A The Daily Telegraph tegnap azt írta, hogy a brit védelmi minisztérium nagyszámú, a hadseregben korábban fontos szerepet betöltő tartalékos – pilóták, hírszerzők és orvosok – behívását tervezi. A tekintélyes konzervatív napilap szerint a behívások szeptemberben kezdődnek, és azok mindenképp annak jeleként értékelhetők, hogy az USA-val együtt Nagy-Britannia is fokozza az előkészületeket egy Irak ellen tervezett katonai akcióra. Magas rangú minisztériumi forrásokat idézve emlékeztetett: brit katonákat vontak ki a NATO gyorsan bevethető hadtestéből, és lemondták a brit katonák részvételét több szövetségi hadgyakorlaton. „Mindezt – a mozgósítással együtt – a védelmi minisztérium annak érdekében határozta el, hogy a katonák készen álljanak az Irak elleni bevetésre” – írja a lap. A NATO-kötelékekből történő kivonás azzal egy időben vált ismerté, hogy Londonban bejelentették: a brit katonák túlnyomó többségét kivonták Afganisztánból és Boszniából is. Tony Blair kormányfő a hét közepén hangsúlyozta, hogy megelőző csapásra van szükség Irakkal szemben. Londonban korábban olyan értesülések láttak napvilágot, amelyek szerint Nagy-Britannia nagyszámú haderővel, mintegy harmincezer katonával, egyebek között egy páncélos hadosztállyal, továbbá haditengerészeti erőkkel és harci repülőgépekkel támogatná az Egyesült Államok által irányított, Szaddám Huszein megbuktatását célzó hadműveletet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?