Politika az utcán

Budapest. Csütörtökön éjfél körül ért véget az Astoriánál a reggel, az Erzsébet híd blokádjával kezdődött demonstráció a szavazatok újraszámlálásáért. A főváros életét megbénító esemény után estére összesen 57 embert állítottak elő, és négyen könnyebb sérüléseket szenvedtek.

A rendőrség az Erzsébet hídon és a Kossuth téren is több tucat embert vett őrizetbe, de csak ötük ellen indult eljárásČTK/AP-felvételBudapest. Csütörtökön éjfél körül ért véget az Astoriánál a reggel, az Erzsébet híd blokádjával kezdődött demonstráció a szavazatok újraszámlálásáért. A főváros életét megbénító esemény után estére összesen 57 embert állítottak elő, és négyen könnyebb sérüléseket szenvedtek. A rendőrség becslései szerint, délelőtt az Erzsébet híd elzárásában négy-ötszázan, délután a Kossuth téri megmozdulásban már körülbelül kétezren vettek részt.

A Kossuth téren este kilenc órára oszlatták fel a szavazatok újraszámlálásáért tüntető tömeget. A rendőrök és a tömeg több órán át farkasszemet néztek egymással a téren, tömeg követelte a kormány távozását és a miniszterelnök lemondását. Egy több száz tagú csoport a Bajcsy-Zsilinszky úton és a Teréz körúton haladva megindult az Astoria felé, a rendőrök a Károly körúton könnygáz alkalmazásával oszlatták fel őket, miután atrocitások történtek: egy nőt elgázolt egy autó, egy fotóriporter pedig fejsérülést szenvedett. A tüntetésekre sokan a Pannon Rádió felhívására érkezetek, az adó délelőtti műsora ellen az Országos Rádió és Televízió Testület monitoring vizsgálatot kezd.

Medgyessy Péter kormányfő, aki csütörtökön Rómában tárgyalt, s többek között II. János Pál pápa is fogadta őt, elítélte a véleménynyilvánítás törvénytelen módszereit. Medgyessy szerint ha valaki nem ért egyet az adott kormány politikájával, ellentétes álláspontjának kifejtéséhez megvannak a kulturált európai formák. Kormánypárti politikusok elítélték a szavazatok újraszámlálásáért szervezett budapesti tüntetéseket, azokat téve felelőssé a törvénytelen, előre be nem jelentett demonstrációkért, akik a politikát kivitték az utcára. A Fidesz elnöksége viszont a demonstrációk kapcsán az MSZP-t és az SZDSZ-t tette felelőssé, mondván, a két kormánypárt lesöpörte az asztalról a szavazólapok megőrzésére, újraszámlálására vonatkozó kezdeményezéseket. Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke levelet intézett a köztársasági elnökhöz, s arra kérte Mádl Ferencet, hogy vesse latba államfői tekintélyét a bizonytalanság megszüntetése érdekében. „Jelentse ki Ön is: a választások törvényességéhez nem férhet kétség! Lépjen fel a bizonytalanságot gerjesztőkkel szemben! Segítse erőfeszítéseinket, hogy a politika elhagyja az utcát, s ne bolygassa a békére és nyugalomra vágyó polgárok életét!” – áll a levélben. Kuncze hozzáteszi: „Meggyőződésünk, hogy Ön, aki alkotmányos helyzeténél fogva személyében is kifejezi a nemzet egységét, s őrködik az államszervezet demokratikus működése felett, nem maradhat tétlen ebben a helyzetben. Úgy véljük, az Ön fellépése nagyban hozzájárulna a bizonytalanság csökkentéséhez”. (m, n, o)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?