Jeruzsálem/Madrid/Barcelo-na. Izraelnek ki kellene ürítenie néhány zsidó telepet, és béketárgyalásokat kellene folytatnia a palesztinokkal, még akkor is, ha nem szűnnek meg az izraeli– palesztin összecsapások – jelentette ki Simon Peresz izraeli külügyminiszter.
Peresz új béketerve
Peresznek a Maariv című napilap tegnapi számában közölt nézetei éles ellentétben állanak a koalíciós kormány vezetőjének, Ariel Saronnak az álláspontjával. A lap Peresz és Jasszer Arafat palesztin vezető e hét végére tervezett spanyolországi találkozója alkalmából készített interjút a külügyminiszterrel.
Peresz egy kérdésre válaszolva kijelentette: a Gázai övezetben és a Jordán folyó nyugati partján néhány zsidó telepet ki kell üríteni – nem egyszerűen a palesztinoknak tett engedményként, hanem mert egyes telepek miatt újra és újra fellángol a harc, és e telepeknek nincs jövőjük. Az 1967-es háborúban Izrael által elfoglalt területeken létesített telepek jogszerűségét a nemzetközi közösség nem ismeri el. „Ha én lennék a kormányfő, akkor is megkezdeném a béketárgyalásokat, ha nem csitulnak el a harcok, hiszen nem lehet a tüzet csak tűzzel eloltani” – idézte Pereszt a Maariv.
Saron a jobboldal bírálatai ellenére hozzájárult, hogy Peresz e hét végén részt vegyen a Spanyolországhoz tartozó Kanári-szigeteken rendezendő gazdasági konferencián. Peresz közölte, hogy a konferencia alkalmából nem folytat érdemi tárgyalásokat Arafattal, de találkozik vele.
Peresz az említett konferencia alkalmából a barcelonai La Vanguardía című katalán napilapnak is interjút adott, s ebben azt állította, hogy Arafat palesztin elnök egyetért „egy demilitarizált palesztin állam létrehozásával”. Elmondta, hogy jelenleg még dolgozik az új béketerven, amelyet a közeljövőben Saron kormányfő elé terjeszt. Korábban azt közölte, hogy ez pártjának, a Munkapártnak a terve lesz, amelyben a palesztin terület demilitarizálása is szerepel. Emlékeztetett arra, hogy a palesztinok már Camp Davidben sem ellenezték a Bill Clinton akkori amerikai elnök által felvetett javaslatot.
Az izraeli diplomácia vezetője úgy vélekedett, hogy folytatni lehet az izraeli hadsereg visszavonását a megszállt palesztin városokból, ha „a palesztinok felelősséget vállalnak e városok biztonságáért, és bebörtönzik azokat, akik nem értenek egyet politikájukkal, és merényleteket követnek el.”
Jasszer Arafatot tegnap Madridban fogadta I. János Károly király, mielőtt a palesztin vezető szintén a Formentori Fórumra utazott volna.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.