Az év végi ünnepek első részén túl vagyunk, de előttünk van még az óévbúcsúztatás és az új év köszöntése. Ha karácsonykor valamit elrontottunk, van még egy lehetőségünk arra, hogy legalább valamit helyrehozzunk. Az alábbi összeállítás a Közegészségügyi Hivatal ajánlásai alapján készült. Megtudhatjuk belőlük, hogyan készítsük el az ételeket, hogy ne ártsanak, hanem a javunkat szolgálják.
Ha valamit elrontottunk karácsonykor, az év utolsó napján még helyrehozhatjuk...
Halak
Halból általában egész évben kevés fogy. Jó lenne, ha legalább az ünnepi asztalra kerülne belőle, annál is inkább, mert alacsony a kalóriaértéke, sok teljes értékű fehérjét, vagyis minden esszenciális aminosavat tartalmaz, továbbá omega-3 sokszorosan telítetlen zsírsavat, A-, B1-, B2-, B6-, B12-, C-, D- és E-vitamint, továbbá ásványi anyagokat. Ha lehet, friss halat fogyasszunk. Ha kivesszük a mélyhűtőből, a hűtőszekrényben olvadjon ki, dolgozzuk fel és minél előbb fogyasszuk el. A felolvasztott halat már ne fagyasszuk le újra. Tápanyagainak nagy részét megőrzi, ha zsírban sütés helyett pároljuk vagy sütjük. Ha zsírban sütjük, ügyeljünk arra, hogy ne legyen barna, hanem aranysárga.
Méz
A jó minőségű méz ásványi anyagokat – vasat, rezet, foszfort, káliumot- és sok vitamint – B1, B2, B6, B12, C, rutin, A, E, K – tartalmaz. Télen ajánlott fogyasztani, mert erősíti az immunrendszert. 70-80 százalék egyszerű cukrot tartalmaz, ami gyorsan felszívódik a vékonybélből, bejut a vérkeringésbe és azonnal energiával látja el a szervezetet.
Fokhagyma
Alicint tartalmaz, ami védi az emésztőrendszert a penészgombáktól és a kórokozó baktériumoktól, továbbá kedvezően hat a vér koleszterinszintjére.
Savanyú káposzta
A savanyú káposzta olyan mikroorganizmusokat tartalmaz, amelyek támogatják a bélbarát baktériumokat, megkönnyítik az emésztést, a tápanyagok és a vitaminok felszívódását. A savanyú káposztában sok a béta-karotin, a C-vitamin a kálium, a mész, a foszfor, a cink, a magnézium és a vas.
Egészséges tippek
Az ünnepi asztalt általában a bőség jellemzi, de nem szabad megengedni, hogy az egészség rovására menjen. Próbáljunk meg legalább az év utolsó napján kisebb változtatásokat végrehajtani kedvenc ételeink elkészítése és tálalása során. Íme néhány fontos tipp:
• Minél kevesebb süteményt sütünk, annál kisebb lesz a kísértés a nassolásra.
• A nehéz krémes sütemények helyett válasszunk egészségesebb változatokat, például gyümölcsös vagy túrós süteményt. Egy betervezett süteményt gyümölcssalátával is helyettesíthetünk.
• A hagyományos édes recepteket úgy is elkészíthetjük, hogy bizonyos hozzávalókat egészségesebb változatokkal cseréljük fel. A fehér liszt helyett próbáljuk ki például a durum-, hajdinavagy a teljes kiőrlésű búzalisztet.
• A cukrot mézzel helyettesíthetjük, a süteményt aszalt gyümölccsel édesítsük. • A majonézt próbáljuk meg fehér joghurttal pótolni.
• Ha a receptben olyan összetevők vannak, amelyek cukrot tartalmaznak, (például piskóta, alma vagy csokoládémáz), csökkentsük az előírt cukormennyiséget.
• Főzéskor használjunk kevesebb sót. Gyógynövényekkel, szárított zöldséggel vagy fűszerrel helyettesítsük.
• Ha süteményt eszünk, ne igyunk rá édes italt. Inkább cukor nélküli kávét, teát vagy más cukormentes italt válasszunk.
• Tejcsokoládé helyett a 70 százalék feletti kakaót tartalmazó csokoládét részesítsük előnyben.
• A süteményt ne barnára süssük, elég arany színűre. A tésztához ne pirított diót és magvakat keverjünk, hanem nyerset. Csökkentsük az akrilamid képződését. Ez a vegyi anyag keményítőt tartalmazó élelmiszerekben található, és akkor képződik, amikor magas hőmérsékleten sütünk valamit.
• Rágcsálnivalóként ne a pörkölt és sózott mogyorót válasszuk.
• Süteményt késő este már ne fogyasszunk. Inkább napközben együnk, amikor még van esély arra, hogy mozgással elégethetjük az energiát.
Rendszeresen mozogjunk!
Ne legyünk lusták az óév utolsó és az új év első napján sem. Legalább sétáljunk a családdal, a barátokkal, a kutyával, vagy játszszunk a gyerekekkel a friss levegőn. Egy óra napi mozgás lényegesen segíti az emésztést és jó hangulatot teremt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.