Brüsszel. Az EU munkaképes lakosságának számbeli csökkenése miatt öt év múlva szakemberhiány alakul ki a térségben. Az unió a gazdasági okok miatti bevándorlás jogi rendezésével próbálja orvosolni a gondokat.
Öt év múlva szakemberhiány alakulhat ki
Az EB a bevándorlásról, integrációról és foglalkoztatottságról szóló jelentésében megemlíti, az EU-beli demográfiai változások következtében 2010 utánra várható a munkaképes lakosság csökkenése. A jelentés szerint 2010 és 2030 között a 25 tagú unióban 20 millióval csökkenhet a munkaképes korúak száma a jelenlegihez képest. Egyes területeken már most is megfigyelhető a szakemberek hiánya. 2003 elején a bevándorlók az EU lakosságának 3,5 százalékát tették ki. 2003-ban az EU-25 lakossága 1,9 millió fővel gyarapodott, ezt főleg az 1,7 millió bevándorlónak köszönheti az öreg kontinens. Az Eurostat becslése szerint az elkövetkező két évtizedben (2005 és 2025 között) az EU-25 lakossága 13 millióval gyarapszik – szinte kizárólag a bevándorlás következtében! Az öregedő társadalom negatív hatásaival a lisszaboni stratégia is megpróbált szembenézni, s a bevándorlás a felvetett lehetőségek egyike volt.
Az EB 2001-ben kidolgozott egy direktíva-javaslatot, amely a harmadik országokból származó állampolgárok bevándorlását és tartózkodását szabályozza, ha az állampolgár célja a fizetett munkaviszony vagy más önfoglalkoztató gazdasági tevékenység. A bizottság most úgy látja, elérkezett az ideje, hogy újjáélessze a kezdeményezést. Az Európai Tanács 2004 novemberében elfogadott Hágai Programja külön felkéri a bizottságot, dolgozzon ki 2005 vége előtt egy, a gazdasági bevándorlással kapcsolatos irányelvet.
Idén januárban a bizottság bemutatta a gazdasági bevándorlás Zöld Könyvét (Green Paper), s a dokumentum vitája nemrégiben kezdődött. A Zöld Könyv nem nyitja meg központilag az utat a gazdasági bevándorlók előtt, hanem bizonyos irányelveket fogalmaz meg. A bevándorlók befogadásának kérdésében továbbra is maguk a tagállamok döntenek. (eurohirek.hu)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.