Muzulmánok az unióban

Hamburg. A londoni merényletek ráirányították a figyelmet az Európában élő muzulmán közösségre. A muszlimok összlétszáma 15 millióra tehető az unió 455 milliós lakosságán belül.

Ezek szerint az iszlám hitűek az Európában élők alig több mint 3 százalékát teszik ki, s ezen belül is csak elenyésző kisebbségük számít szélsőségesnek. A muszlimok lakosságon belüli aránya csak Ausztriában, Belgiumban, Franciaországban, Hollandiában és Németországban haladja meg az átlagot.

Németországban 3,2 millió muzulmán él, túlnyomó többségük (2,4 millió) török, a többiek a volt Jugoszlávia területéről, az arab világból, illetve Iránból érkeztek az országba. Bár csak 4 százalékát teszik ki az összlakosságnak, ám még így is a második legjelentősebb vallássá avatják az iszlámot a kereszténység után.

Nagy-Britanniában 1,6–2 millióra becsülik a muzulmánok létszámát. Jelentős részük a volt gyarmatokról, elsősorban Pakisztánból és Bangladesből érkezett a szigetországba.

Franciaországban körülbelül hatmilliónyi muzulmán él. Pontos számot azért lehetetlen mondani, mert nem létezik erre vonatkozó hivatalos statisztika. A muszlimok többsége az ország egykori észak-afrikai gyarmatairól származik, s az utóbbi évtizedekben telepedett le Franciaországban, de sokan vándoroltak be Törökországból is.

Hollandiában sokáig gondtalannak tűnt a többségi nemzet tagjai és a népesség durván hat százalékát kitevő 900 ezres muzulmán közösség együttélése. Azután azonban, hogy egy szélsőséges muzulmán 2004 novemberében megölte Theo van Gogh filmrendezőt, mecsetek és keresztény templomok váltak a lángok martalékává. A hollandiai muzulmán közösség túlnyomórészt törökökből és marokkóiakból áll.

Ausztriában 340 ezer muszlim él, a közösség az össznépességen belül valamivel több mint négy százalékot tesz ki. Sokan az egykoron az osztrák birodalomhoz tartozó Boszniából utaztak be, a muzulmán közösségen belül rajtuk kívül számottevő még a törökök aránya. Németországtól eltérően itt németül tartják a muszlim hittanórákat.

Belgiumban 380 ezer ember, a lakosság valamivel kevesebb mint 4 százaléka vallja magát iszlám hitűnek. Többségük török vagy marokkói. Az első észak-afrikai vendégmunkások még az 1920-as években érkeztek Belgiumba, s a bányászatban helyezkedtek el.

Görögország szintén híján van hivatalos statisztikának, ám becslések szerint eléri a 380 ezret a muszlimok száma a 10,6 milliós népességen belül. Különösen sok muzulmán él Trákiában, a török határ mentén. (mti, ú)

Muszlimmá váló európai városok

A franciaországi Marseille-t sokan követendő példának tartják:a város vallási és politikai vezetői közös tanácsba tömörültek. A tapasztalatok szerint jó hatással volt a zsinagógákat felgyújtó szélsőséges iszlamistákra, amikor a tévében azt látták, hogy saját imámjuk a polgármester társaságában vigasztalja a zokogó rabbit. Egyes előrejelzések szerint Rotterdamban öt-tíz éven belül többségbe kerülnek a muszlimok. Ennek oka egyrészt az erős bevándorlás (a holland kikötőváros hatszázezer lakosából már ma is 288 ezer a bevándorló), másrészt az muszlim bevándorlók körében tapasztalható magas népszaporulat, harmadrészt az őshonos lakosság alacsony népszaporulata. Hasonló tendenciák tapasztalhatók a svédországi Malmőben vagy az angliai Birminghamben is. (vg)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?