Most már Európa is kész követni Washingtont

Brüsszel. Az internetszolgáltatók hat hónapig, a telefontársaságok egy évig lesznek kötelesek megőrizni a náluk lévő adatokat. Az ok a terrorizmus.

Brüsszel. Az internetszolgáltatók hat hónapig, a telefontársaságok egy évig lesznek kötelesek megőrizni a náluk lévő adatokat. Az ok a terrorizmus.

Európában és Európán kívül is sorra hozzák a hatóságok a különböző korlátozó intézkedéseket; Franciaország például július 13-i hatállyal – további intézkedésig – felfüggesztette a schengeni egyezmény alkalmazását, és határain újra bevezette az ellenőrzést ki- és belépéskor.

Hosszadalmas viták után Brüsszel is lép a terrorizmus elleni küzdelem terén. Lapértesülések szerint kompromisszumot kötött Franco Frattini igazságügyért, szabadságjogokért, valamint biztonsági kérdésekért felelős biztos és Viviane Reding, az információs társadalom biztosa. A két vezető EU-politikus uniós irányelvet készül előterjeszteni, amely a telekommunikációs cégeket az adatok megőrzésére kötelezi: internet-forgalmazás esetén hat hónapig, minden egyéb, telefonos kapcsolat esetében egy évig. Ahhoz azonban, hogy egy ilyen döntés életbe lépjen, mind a 25 tagállamnak, mind az Európai Parlamentnek jóvá kellene hagynia. Az eddigi gyakorlat szerint 90 napig kellett őrizni az adatokat. A telekom-társaságok százmillió eurós nagyságrendű többletköltségektől tartanak. A tervezet szerint ugyan a bizonyított járulékos költségekért a szolgáltatók kárpótlást kapnának, de ezt egyelőre nem részletezték. A direktíva a kapcsolási számokat veszi célkeresztbe, nem a beszélgetések tartalmát. Adatvédők ennek ellenére a polgárok alapvető szabadságjogainak érvényesülését féltik. Charles Clarke brit belügyminiszter ugyanakkor nemrégiben figyelmeztetett: a metróban való biztonságos utazás joga szintén védendő emberi jog...

Az uniós külügyminiszterek legutóbbi tanácskozásukon döntést hoztak arról, hogy ősszel megállapodást írnak alá Kanadával. Eszerint az EU-ból Kanadába repülő utasok adatait a légitársaságok kötelező érvénnyel az észak-amerikai ország rendelkezésére bocsátják. Benita Ferrero-Waldner külkapcsolatokért felelős biztos ezt azzal indokolta, „a londoni merényletek megmutatták: fokozni kell a terrorizmusellenes küzdelmet, és demokratikus értékeink védelmében elszántabban kell fellépni”.

Korábban heves tiltakozást váltott ki a légi utasok adatainak kiszolgáltatása az USA részére: az Európai Parlament az Európai Bírósághoz fordult az ügyben, és a személyiségi jogok megsértése címén a megállapodás semmissé nyilvánítását kérte. A bírósági eljárás azonban nem halasztó hatályú, így a gyakorlatban az USA-ba repülő utasok adatait, telefon- és bankkártyaszámát az uniós légitársaságok több mint egy éve továbbítják az amerikai hatóságoknak. Egyébként az Európai Bíróság még nem hirdetett ítéletet az ügyben. (eurohirek.hu, mti)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?