Brüsszel. A londoni merényletek hatására az Európai Bizottság két új javaslatot tett a terrorizmus elleni harcban: az egyik a robbanószerek ellenőrzését, a másik az uniós tagországok közötti határoknál a rendőrségi együttműködés erősítését célozza.
Módosíthatják a schengeni egyezményt
Az EU végrehajtó szerve múlt heti jelentésében olyan egységes intézkedések bevezetését kezdeményezi a huszonöt tagországban, amelyek kellő biztonságot garantálhatnának a lőfegyverek mellett a különféle robbanószerek, bombák gyártására alkalmas, köztük ammóniumnitrát-tartalmú anyagok tárolásakor, őrzésekor. A javaslat az értékesítés és szállítás szabályainak egységesítését sürgeti. ĺgy külön is megszigorítanák azon műtrágyák eladását, amelyekből robbanóanyag készíthető.
Szó van a javaslatban arról, hogy a tagországokban külön csoporthálózatot állítanának fel, melynek tagjai tájékoztatnák egymást a fenyegetésekről, például a házi készítésű robbanószerek technikáiról. Ugyancsak kezdeményezik a robbanóanyagok gyártói és forgalmazói, illetve az Europol, valamint a nemzeti terrorelhárító szervezetek szakértőinek találkozóit egy uniós terv kidolgozására az ellenőrzés biztonságának javítása érdekében. A bizottság kitér a fegyver- és robbanóanyag-kereskedelemre szakosodott szervezett bűnözés elleni közös fellépés fontosságára is.
Az egyes tagországokban eltérő törvények és szabályozások nehezítik a rendőrségeknek a határ menti – a határon átnyúló – bűnüldöző tevékenységét. Az Európai Bizottság ezért kiegészítő javaslatokat tesz a schengeni egyezményhez. A kiindulópont az, hogy egyszerűbbé váljon egy adott ország rendőrségének a megkezdett vizsgálatot folytatni a határon átlépve az EU egy másik tagországában. Éspedig abban az esetben, ha a bűntény legalább egyévi büntetést von maga után. Schengen eddig csak 14 kivételesen súlyos bűntett – például gyilkosság, erőszak, pénzhamisítás, emberrablás és csempészet, kábítószer és robbanóanyag csempészete – esetében engedélyezte a rendőrségnek a határon átnyúló ténykedését. A javaslat kitér az illetékes szervek közti operatív együttműködésre, az információcsere elmélyítésére, közös kiképzésekre, s kezdeményezi a határkörzetekben közös nyomozó egységek felállítását.
A Die Presse nemrégiben azt írta, nem kizárt, hogy jelentősen szigorodni fognak az EU-ba, különösen a schengeni térségbe való beutazás feltételei. Otto Schily német belügyminiszter azt javasolta a bel- és igazságügyi miniszterek rendkívüli ülésén, hogy regisztrálják az összes, schengeni térségbe be- és kiutazót. Schily amerikai mintára biometrikus jelekkel – ujjlenyomattal, az arc vagy az írisz jellemzőinek rögzítésével – is kiegészítené az adatbázist. (Az USA-ban 2003 óta minden beutazóról fényképet készítenek, és elektronikusan rögzítik az illető ujjlenyomatát is.) A német javaslat mellett többen is felsorakoztak. Igaz, hangsúlyozták: ez csak akkor fogadható el, ha nemcsak a bürokráciát, hanem a biztonságot is növelik az intézkedések. Ugyancsak Schily javasolta: a nyomozó szervek kapjanak hozzáférést a menekült státusért folyamodók adatait tároló Eurodachoz és az új schengeni információs rendszerhez. (e-k, m, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.