Mit akarnak az elnökjelöltek?

Az Egyesült Államok külpolitikáját kevéssé befolyásolja az elnök személye, a kérdés sokkal inkább az, hogy milyen társadalommodell diadalmaskodik a választásokon. Ha Bush nyer, az amerikaiak szabadabban dönthetnek arról, mire költik a pénzüket, de az erkölcsi normákat az állam szabja majd meg. Kerry diadala esetén a nagyobb személyi szabadság kisebb gazdasági önrendelkezéssel társulhat.

Külpolitika

A demokrata párti elnökjelölt és republikánus párti ellenfele nem ért egyet abban, hogy az iraki háború hiba vagy szükségszerű volt-e, nincs viszont vita közöttük arról, hogy mit tegyen Amerika az elkövetkező időszakban. George Bush elnök kormánya számos balsiker és rossz lépés után arra törekszik, hogy Irakban választások útján képviseleti kormány alakuljon, melyet az újjáépítési pénzek gyors mozgósításával, valamint kellő számú iraki biztonsági erő kiképzésével akar aládúcolni. Kerry is ezt javasolja, és azt ígéri, hogy ő hatékonyabb lesz, és további szövetségeseket is szerez. Mindkét jelölt tudja, hogy az amerikai erők gyors kivonásával a belső ellentétek Irakban az egész térséget veszélyeztető polgárháborúvá terebélyesedhetnek.

Megelőzési doktrína

A demokrata párti elnökjelölt is elfogadja George Bush elnök Irakon kipróbált megelőzési doktrínáját. Hangsúlyozza, hogy habozás nélkül kész megelőző katonai csapáshoz folyamodni, ha az USA biztonsága forogna kockán. A két jelölt azonban másként árnyalja álláspontját. Bush elnök szerint a világ a szakadék felé haladna, ha Amerika határozatlanságot vagy gyengeséget mutatna. Kerry viszont úgy ítélte meg, hogy Amerika erősebb, ha kezet nyújt másoknak.

A vízummentesség

A szenátor helyre akarja állítani megromlott viszonyt Németországgal, Franciaországgal. A közép- és kelet-európai országokból származó amerikaiak voksaira is gondolva azt ígérte, „azon fog fáradozni“, hogy a térség NATO- és egyben EU-tagországaira is kiterjessze a vízummentességet.

Izraelt támogatják

A közel-keleti konfliktus szinte teljesen hiányzott a vitákból, mindkét jelölt rendíthetetlen támogatásáról biztosítja Izraelt, de arról nem szólt, miként húzná ki a közel-keleti békefolyamatot a kátyúból.

Bush elnök hadsereg-politikájában a kisebb, mozgékonyabb, a technikai vívmányokra támaszkodó hadsereg híve. 70 ezer katonát ki akar vonni Európából és Ázsiából az elkövetkező évtizedben. John Kerry ellenzi a kivonást és az Irakban és Afganisztánban leterhelt hadsereget két újabb hadosztály felállításával bővítené.

Belpolitika

A belpolitikában Bush és Kerry sok vízválasztónak tekintett kérdésben vallanak eltérő nézetet.

A fegyverkorlátozás kérdésében az elnök tétlenül nézte, hogy a támadó automata fegyverek árusítását tiltó 1994-es tíz évre szóló szövetségi törvény a republikánus párti többség ellenállásán elakadva csendben kimúljon. Kerry a tilalom folytatásának a híve.

George Bush támogatja, John Kerry pedig a – terroristákkal kivételt téve – ellenzi a halálbüntetést.

Bush elnök ellenzi, John Kerry támogatja a nők jogát az abortuszhoz. A szenátor jelezte, csak olyan személyeket nevezne ki a legfelsőbb szövetségi bíróságba, akik nem kérdőjelezik meg ezt a jogot.

Az elnök támogatja a szövetségi alkotmány olyan értelmű módosítását, amely egy férfi és egy nő jogi kötelékeként határozná meg a házasságot, hogy azzal megakadályozzák az egyneműek házasságkötésének a legalizálását az egyes szövetségi államokban.

Bush elnök kilenc évre szóló, 1,35 trillió dolláros adócsökkentést hajtott keresztül a kongresszuson, és szeretné ezeket a csökkentéseket véglegesíteni. Kerry vissza akarja vonni az évi 200 ezer dollárnál nagyobb jövedelemmel rendelkezők adókedvezményét, és a pénzt az egészségügyre fordítaná.

Kerry költségvetési támogatással, a jelenlegi programok kiszélesítésével szeretné olcsóbbá tenni a betegbiztosítást és segíteni azokat a munkavállalókat, akiknek nem jár munkaadójuk után automatikusan betegbiztosítás. Bush elnök az egészségügy további privatizációjától várja a megoldást. Az Egyesült Államok 294 millió állampolgárából csaknem 16 százaléknak, 45 millió embernek nincsen semmiféle betegbiztosítása.

Bush elnök ellenzi az 5,15 dolláros órabérben megállapított minimálbér emelését, Kerry 1,5 dollárral növelné és a további emeléseket az inflációtól tenné függővé.

Az elnök 2002-ben elfogadott oktatási reformtörvénye előírja a tudás rendszeres mérését és a diákok tanulmányi előmeneteléért az iskolákat teszi felelőssé. Kerry megszavazta a törvényt, de bírálja a tesztelési rendszert, mivel az iskolai haladásnak szerinte más mutatói is vannak.

Bush elnök támogatja új atomerőművek építését, az elhasznált fűtőelemek elhelyezésére pedig egyetlen központi nukleáris hulladéktároló létesítését a nevadai Yucca hegység mélyén, Bush elnök továbbá egyetért azzal is, hogy nyissák meg az északi sarkvidéki természetvédelmi területet Alaszkában a kőolaj-kutatások előtt. Kerry mindezt ellenzi, viszont meg akarja szüntetni az ország veszélyes függőségét a közel-keleti kőolajtól. Kisebb fogyasztású járműveket, biológiai eredetű üzemanyagok kifejlesztését szorgalmaz. (Forrás: index, mti)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?