Magyar-szlovák és magyar-szlovák-svéd külügyminiszteri találkozó zajlott

Stockholm |

<p>Két- és háromoldalú konzultációt tartottak a szlovák-magyar feszültségekről a hét végén az európai uniós külügyminiszterek stockholmi kötetlen tanácskozásának helyszínén - mondta el az MTI-nek szombaton Balázs Péter külügyminiszter.</p>

A háromoldalú megbeszélésre Carl Bildt svéd külügyminiszter részvételével került sor, mivel az EU soros, svéd elnöksége "nagy figyelemmel kíséri az unió jelenleg legnagyobb belső, tagállamok közötti konfliktusát" - tette hozzá Balázs Péter telefonon adott nyilatkozatában.
    Mint kifejtette, szlovák kollégájával, Miroslav Lajcákkal folytatták a jövő heti miniszterelnöki találkozó előkészítését. A háromoldalú konzultáción tájékoztatták az EU-elnökséget egyrészt a két fél álláspontjáról a vitatott kérdésekben, másrészt a tervezett további lépésekről.
    Magyarország a szlovákiai magyarság ellen irányuló, az Európai Unió értékrendjével összeegyeztethetetlen lépésnek tekinti a szlovák államnyelvtörvény június végén elfogadott módosítását, amely korlátozza a kisebbségek anyanyelvének közügyekben való használatát. Emellett elfogadhatatlannak tartja, hogy Pozsony megakadályozta Sólyom László magyar államfő részvételét a Révkomáromban felállított Szent István-szobor augusztus 21-i avatásán.
    "Most minden szem a jövő heti miniszterelnöki találkozóra tekint, és attól várják, hogy a két ország megtalálja a megfelelő lépéseket ezeknek a konfliktusoknak a kezelésére" - jegyezte meg Balázs Péter.
    Bajnai Gordon magyar és Robert Fico szlovák miniszterelnök szeptember 10-én Szécsényben találkozik egymással.
    A találkozó várható napirendjével kapcsolatban Balázs Péter úgy fogalmazott, reméli, hogy az együttműködési programok folytatására is lesz lehetőség.
    "Őszinte szándék van bennünk magyar részről, hogy a konfliktusos problémák megvitatása után lesz idő és mód az együttműködési projektekre (azok áttekintésére) is, de a sorrend nem változhat. A problémákkal kell kezdenünk, s amilyen mértékben azokon sikerül megnyugtatóan túljutnunk, olyan mértékben fogunk hozzáférni" a többi kérdéshez - mondta, az utak összekapcsolását, újabb hidak építését, az energiarendszerek összekötését, illetve a fiatalság közötti kapcsolatok fejlesztését említve a fontosabb feladatok között.
    A stockholmi kötetlen külügyminiszteri tanácskozást összegezve a magyar diplomácia vezetője elmondta, hogy a résztvevők áttekintették a világ válságövezeteit és az azokkal kapcsolatos uniós érdekeket. Szó volt a közel-keleti békefolyamat állapotáról, az iráni és az afganisztáni, valamint a pakisztáni helyzetről. Ezek közül "Afganisztánban a leginkább markáns az uniós jelenlét - s ebben Magyarországnak is említésre méltó szerepe van -, másutt pedig nagy szimpátiával kezeljük, és próbáljuk támogatni az Obama-kormányzat kezdeményezéseit" - mondta.
    A résztvevők az EU globális külpolitikai szerepéről folytattak még általános eszmecserét, s ennek költségvetési vonatkozásait is áttekintették.
    Külön tanácskozást tartottak a tagjelölt Horvátország, Törökország és Macedónia külügyminiszterével. Mindhárman beszámoltak róla, hogyan készülnek az uniós tagságra, s a résztvevők kommentálták ezeket a beszámolókat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?