Az Egyesült Államok április 3-ától 25 százalékos vámot vetett ki a külföldről érkező gépjárművekre – köztük az európai autókra is. Ezek az intézkedések pedig idővel hatással lesznek szinte minden európai polgár életére.
Egyre világosabbá válik, hogy az amerikai vámok a legtöbb európai polgár pénztárcájára hatással lesznek

Európai árak: olcsóbb termékek, de milyen áron?
Paradox módon az európai árut érintő amerikai 20 százalékos vámok miatt Európába áramló többlettermékek – főként az USA-ba szánt, de el nem adott áruk – csökkenő árakat idézhetnek elő az uniós piacon. Ez rövid távon kedvezhet a fogyasztóknak:
Ha például most magas vámok érvényesek az olasz borra, akkor ebből a borból több kerül az egységes piacra, és így ezeknek a termékeknek az árai csökkenni fognak.
– mondta Niclas Poitiers, a Bruegel kutatója az Eurnewsnak.
Ugyanakkor a defláció veszélyei is megjelennek: elhalasztott vásárlások, csökkenő bérek, növekvő munkanélküliség. Az olcsóbb árak mögött tehát súlyos gazdasági kockázatok húzódnak meg.
Autóipar a célkeresztben
Bár Németország exportálja a legtöbb autót az Egyesült Államokba, a vámok arányában leginkább Szlovákiát sújtják. Az ország az EU második legnagyobb autóexportőre, az USA-ba irányuló exportjának többségét gépjárművek adják: évi közel 100 ezer autót exportálunk az USA-ba, ez a hazai gyártás közel 10 százaléka. A vámok miatt akár 50 ezerrel kevesebb autót értékesíthetünk.
Az amerikai autóimportra kivetett vámok bevezetése lassítani fogja Szlovákia gazdasági növekedését, és a munkanélküliség enyhe növekedése formájában negatívan hat majd a munkaerőpiacra
– mondta Matej Horňák, gazdasági elemző
A gazdaság „motorját” adó járműipar megingása nem csak exportcsökkenést, hanem beszállítói láncok sérülését és munkahelyek elvesztését is eredményezheti.
Recesszió nem várható, de visszaesés igen
A vámok általános hatása az európai GDP-re becslések szerint 0,5 százalékos visszaesést okozhat – ez nem elegendő a recesszióhoz, de érezhető hatással lesz a kontinens gazdaságára.
- Mexikó – az autóexport a GDP közel 5 százalékát teszi ki
- Szlovákia – a gazdaság 0,8 százaléka kerülhet veszélybe
- Németország – exportorientált ipara miatt szintén érzékeny
A legnagyobb veszélyt mégsem a közvetlen gazdasági hatás, hanem az általuk keltett bizonytalanság jelenti:
A bizonytalanság azt jelenti, hogy a vállalatok nem fognak befektetni Európában.
– közölte Tobias Gehrke, ECFR munkatársa.
Ez a beruházások visszaeséséhez, a növekedés elhúzódó gyengüléséhez, valamint fokozatos foglalkoztatási gondokhoz vezethet, ha nem sikerül gyorsan alkalmazkodni az új kereskedelmi környezethez.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.