Viszonylag kis területe ellenére a párkányi katonai temető az egyik legnagyobb az országban: 0,36 hektáron összesen 5248-an vannak eltemetve. Döntő többségük a Vörös Hadsereg katonája volt, a városban és a környéken zajló harcokban estek el. A temető nemzeti kulturális műemlék, a város kezelésébe tartozik.
Több mint 5200-an nyugszanak a párkányi katonai temetőben

1945 tavaszán rendkívül heves harcok folytak a környéken, Párkányt többször elfoglalták a szovjet seregek, majd a németek ismét visszafoglalták. „A német csapatok erős védelmi vonalat hoztak létre a Garamnál, és elszántan igyekeztek megállítani a Vörös Hadsereget, ezért nagyon sok katona esett el a környéken, mindkét oldalon. Sokuk nevét nem is ismerjük, és sok volt a polgári áldozat is” – mondta Eugen Szabó, Párkány polgármestere.
Legutóbb 2015. november 2-án temették el egy ismeretlen katona maradványait a párkányi temetőben. A bényi német katonai temető sírjainak exhumálása közben bukkantak rá, ugyanis a második világháború végén a Vörös Hadsereg egyik katonáját is oda temették. A belügyminisztérium tájékoztatása szerint nagyon fiatal férfi volt, 1945 áprilisában, röviddel a háború vége előtt halt meg, feltehetően aknára lépett.
A párkányi temetőt 1947-ben hozták létre, 1965-ben, majd 1989-től 1994-ig átépítették. A 2007 és 2009 között zajló átalakítások során szlovákiai, oroszországi és fehéroroszországi diákok is részt vettek a munkákban a nyári szünet alatt. Helyreállították a nyolc nagy közös sírhelyet és a 168 sírt. Ekkor került a temetőbe Emil Venkov szobrászművész 1987-ben készült alkotása, a gyászoló anyát ábrázoló ötméteres szobor.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.