Mind a szállodáknál, mind pedig a légitársaságoknál vannak olyan programok, amelyek kedvezőbb árakat kínálnak az alkalmazottaknak, azok családtagjainak és barátainak
Ugyanazt (sokkal) olcsóbban – titkok, trükkök a nagy utazóknak

Utazásaim során nagyon gyakran teszik fel nekem a kérdést, hogyan lehet megtalálni a kedvező jegyeket, hogyan lehet még olcsóbbá tenni egy-egy szállodai árat, repülőjegyet, és igaz-e, hogy vannak titkos repülőjegyárak, amelyek nem mindenki számára hozzáférhetők. És valóban megannyi trükk, tipp, titkos lehetőség létezik: ezek közül sok bárki számára elérhető, de olyanok is vannak, amelyekhez elengedhetetlen egy megfelelő cégnél dolgozó barát, ismerős.
Alaptrükkök
Még mielőtt a kicsit titkosabb, kevesebbek számára ismert „olcsósítási” trükkökre térnénk, mindenképpen érdemes szót ejteni azokról a lehetőségekről, amelyek mindenki számára elérhetők, és nem kell hozzá semmilyen extra ismeretség. Ilyen például az árgarancia – ezt leginkább a szállodák alkalmazzák, és van olyan, amely nemcsak az olcsóbb árat adja meg, de abból még további 25 százalékos kedvezményt is kínál a vendégeknek. Egy feltétel van, minden részletnek és árkondíciónak azonosnak kell lennie (szoba típusa, rugalmassága, reggeli, személyek száma, dátum stb.).
Azaz ha látunk egy kedvező árat, ám a hotel oldalán ugyanaz drágább, így is érdemes közvetlenül foglalni, és 24 órán belül (ez is feltétel), dokumentáltan, linkkel igazolva jelezni, hogy élnénk az árgarancia lehetőségével.
A következő alaptrükk, hogy érdemes megnézni ugyanazt az ajánlatot a weben és az applikáción is, előfordul, hogy az egyik vagy a másik felületen kedvezőbb az ár, vagy valamelyiken fut valamilyen promóció.
Közvetlen foglalások
Többször írtunk már róla, de érdemes újra és újra elismételni, hogy mindig előnyösebb, ha közvetlenül foglalunk a légitársaság vagy szálloda oldalán, mivel egy esetleges probléma megoldásánál lényegesebben egyszerűbb, rugalmasabb az ügyintézés.
Vannak platformok, amelyek korrektek, és tényleg kedvezőbb az ár, de sok olyan is van, amely az alapárat olcsón adja, de szinte minden extra szolgáltatásért sokkal többet kér, mint a légitársaság, és felár nélkül csak addig áll szóba az ügyféllel, amíg az nem fizet, utána már magasról tesz rá, ha az bajba kerül (pl. egy esetleges járattörlésnél, módosításnál).
Törzsutas, törzsvendég
Ez elsősorban azoknak érdekes opció, akik többet utaznak, mivel ilyenkor érdemes letenni a garast egy légitársasági szövetség (Oneworld, Skyteam, Star Alliance) vagy szállodalánc (Accor, Marriott, Hilton, IHG stb.) mellett – és így élvezni a törzsvendégeknek, valamint a magasabb státusszal járó előnyöket (business check-in, ingyenes üdvözlőital, késői kijelentkezés, ingyenes reggeli, szobafelminősítés stb.).
Az Accor szállodaláncnál pl. évi tíz éjszakával (vagy legalább 2 ezer eurónyi összesített költéssel – két szoba számít legfeljebb egy tartózkodásnál) és egy extra kártya megvásárlásával már aranykártyások lehetünk.
És van olyan légitársaság, amely ha látja az Accor aranykártyát, megadja az utasnak a fuvarozó ezüstkártyáját, amihez ingyenes reptéri váró is jár.
A KLM-nél pedig pl. évi 5 európai repüléssel már megszerezzük az ezüstkártyát, ha pedig távolabb is utazunk, akkor előfordul, hogy 5-6 út elég az aranykártyához – ez nem kevés, de ha az utazók hűségesek az adott légiszövetséghez (azaz ez esetben a Skyteam légitársaságait választják), akkor nem lehetetlen.
A törzsvendégek, törzsutasok sokszor speciális kedvezményt is kapnak. Előfordul, hogy egy szállodalánc speciális kártyát kínál, pl. évi 200 euróért, ami automatikusan további 15–20 százalékos kedvezményt ad a legolcsóbb elérhető árból.
Match
Ha már van valahol legalább aranykártyánk:
egy másik légitársaságnál vagy szállodánál élhetünk az úgynevezett match lehetőségével, hogy jelezzük, van ilyen státuszú kártyánk a konkurenciánál – így sok esetben automatikusan megadják ők is, hogy átcsábítsák a többet költő utazót.
Előfordul, hogy feltételhet kötik, azaz két-három ott-tartózkodást kérnek meghatározott idő alatt, hogy aztán egy-két évre ők is megadják a magasabb státuszú kártyát.
Árhiba, avagy error fare
Korábban voltak olyan oldalak is, amelyek vadászták az árazási hibákat – amikor egy légitársaság rendkívül olcsón kínálta a jegyeket, jellemzően azért, mert valaki elrontotta az árat. Olyan is volt, hogy az Amerikai Egyesült Államokba 50 euróba került egy retúrjegy, vagy Szingapúrba 78 euróba. Korábban a légitársaságok, ha kiállították a jegyet ezzel az árral, akkor elfogadták, és elvitték az utast, ám most már csak elvétve bukkanunk ilyenre, és sok fuvarozó egyszerűen törli a jegyet és visszautalja a pénzt.
Baráti ajánlatok
Mind a szállodáknál, mind pedig a légitársaságoknál vannak olyan programok, amelyek kedvezőbb árakat kínálnak az alkalmazottaknak, azok családtagjainak és barátainak. Ezek a lehető legkedvezőbb árak szinte minden esetben. Egy-egy példán keresztül bemutatom, hogyan működnek.
Az egyik szállodaláncnál például a program neve Friends and family, amit – ahogy a neve is mondja – nemcsak a családtagok, hanem az ismerősök, barátok is igénybe vehetnek. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy az alkalmazott kiállít egy dokumentumot, ami két hónapon át érvényes, akár több különböző foglalásra is, egy időben legfeljebb két szobára –ezt ki kell nyomtatni és a bejelentkezésnél át kell adni a recepciós munkatársnak. Ennek van egy kódja, amit a foglalás során kell beírni, és máris látható, mennyibe kerül – általában 10–30 százalékkal olcsóbb, mint a publikus ár, de néha még ennél is többel.
Volt, hogy New Yorkban az eredeti 270 dolláros ár helyett 90 dollárt fizettem így egy éjszakáért.
A legtöbb szállodaláncnál van ilyen, némi eltérés lehet, de a lényeg, hogy olcsóbb, mint bárhol máshol.
A légitársaságoknál is működik hasonló program, ott azonban jellemzően szigorúbbak a szabályok. Egy alkalmazott csak meghatározott mennyiségű (10–15) „baráti” jegyet tud értékesíteni (ezeket jellemzően neki kell foglalni), és előtte fel kell venni a kártyájára az adott személyt (olyan is van, hogy a felvétel csak minden év januárjában lehetséges, de olyan is, hogy a felvételt követően csak egy hónappal később utazhat a barát, elkerülve a visszaéléseket).
Az egyik légitársaságnál például egy ilyen opcióval foglalt baráti jegy Bécs–Bangkok viszonylatban 370 euró (csomaggal, fedélzeti ellátással), Ausztrália akár 450 euróért is elérhető ezzel, igaz, ez esetben standby jegyről van szó, ami azt jelenti, hogy csak akkor lehet utazni, ha van hely a járaton.
Ugyanakkor akár egy nappal indulás előtt is foglalható, ugyanezen az áron, így nagy rugalmasságot jelent (és ilyenkor az alkalmazott látja, hogy van-e elég hely ahhoz, hogy felférjen a barát – ha nincs, mehet a következővel, nem vész el a jegy). Van olyan program is, amely drágább jegyeket kínál, korlátozott számban, ám azok visszaigazoltak, azaz nem csak akkor utazik a barát, ha van szabad hely.
Mindkét programnál alapfeltétel, hogy legyen ismerős egy szállodaláncnál vagy egy légitársaságnál – ha van ilyen, érdemes megkérni őt, hogy ha van lehetősége, vegyen fel a kártyájára.
Akciós repülőjegyek
Most is megnéztük, hova kínálnak akciós jegyeket a légitársaságok, mennyibe kerülnek a legolcsóbb retúrjegyek a közeli és a távolabbi célállomásokra. Ahogy az lenni szokott, az európai desztinációk még most is elérhető áron vannak:
a legolcsóbb Brüsszel, 29 eurós áron, de 50 euróig bezárólag olyan helyekre is elrepülhetünk, mint Ibiza, Róma, Milánó, Mallorca, Athén vagy London.
Ennél egy kicsit többe kerül, de még így is megfizethető, legfeljebb 100 eurós áron van például Berlin, Barcelona, Málaga, Párizs, Madrid is. Isztambul a maga 103 eurós árával még mindig jónak számít.
Ha egy kicsit távolabbi célállomásokat nézünk, akkor is találunk nagyon sok olyat, ami mindenképpen megfontolandó ajánlatnak tűnik. De mielőtt egyes városokat ajánlanánk, érdemes kiemelni, hogy eltűntek a kínai légitársaságok nagyon jó akciói, már nem tudunk 400 euró alatti áron elrepülni Ázsia felé – legalábbis egy ideig. Lehet, hogy hamarosan újra megjelennek a 359 eurós kínai jegyek.
A mostani ajánlatból mindenképpen kiemelkedik Szingapúr, New York és Miami, ezekbe a városokba 419 és 429 euróba kerül egy retúrjegy. Bali is meglepően olcsó, 619 euró csomaggal együtt, és a Scoot szingapúri és a Condor német légitársaság is masszívan akciózik, ezzel jelentősen csökkentve a repjegyek árát. Érdemes átböngészni a táblázatot, van miből választani.

Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.