KI HOGYAN SZAVAZHAT?

Az ENSZ BT öt állandó tagja közül az USA és Nagy-Britannia biztosan támogatják a határozattervet, mely március 17-ig adna haladékot Iraknak a teljes leszerelésre. Kína Oroszország és Franciaország viszont biztosan ellenzik a határozat elfogadását. Kérdés azonban, hogy tartózkodni vagy vétózni fognak-e.

Az ENSZ BT öt állandó tagja közül az USA és Nagy-Britannia biztosan támogatják a határozattervet, mely március 17-ig adna haladékot Iraknak a teljes leszerelésre. Kína Oroszország és Franciaország viszont biztosan ellenzik a határozat elfogadását. Kérdés azonban, hogy tartózkodni vagy vétózni fognak-e. Hivatalosan csak annyit közöltek, hogy nem hajlandóak kizárni a vétót. Francia kormánypárti politikusok azonban már többször is utaltak rá, hogy nemmel kellene szavaznia a francia követnek.

A nem állandó tagok közül Spanyolország és Bulgária egyértelműen támogatják az amerikai javaslatot. A másik oldalon a biztos ellenzők között van a nem állandó tagok között Szíria és Németország. A franciákkal, az oroszokkal és a kínaiakkal együtt így többen vannak a biztos ellenzők, mint a biztos támogatók.

A maradék hat állam hivatalosan még nem közölte álláspontját. A három afrikai tag (Angola, Guinea és Kamerun) meggyőzéséért komolyan vetélkednek a franciák az amerikaiakkal. Az USA komoly gazdasági előnyöket ígért azoknak az országoknak, melyek támogatják a háborút. Afrikában azonban hagyományos erős a franciák befolyása. A többi bizonytalan állam közül Chile épp ezen a hétvégén jelezte, hogy szintén a francia-orosz koncepció áll közelebb az ország álláspontjához. Ricardo Lagos elnököt pénteken hívta fel telefonon Bush amerikai elnök, de a chilei államfőt nem hatották meg a washingtoni érvek. Kijelentette, hogy a fegyverzetellenőröknek több időt kellene adni a vizsgálódásra. Ez egyébként a francia-orosz-német-kínai álláspont lényege is, mely szerint meg kellene erősíteni az ellenőrök munkáját pénzzel, információval és emberrel egyaránt. Bush szerint ez fölösleges időhúzás volna, mert az eddigi jelentésekből is kiderült már, hogy Irak nem működik együtt megfelelően az ellenőrökkel, ez pedig már önmagában az előző BT döntés megsértését jelenti.

Két ország tagja még a BT-nek: Mexikó és Pakisztán. Egyik állam vezetői sem utaltak még álláspontjukra. Mindkét ország stratégiai szövetsége az USA-nak. Ennek ellenére Pakisztán szavazatát befolyásolhatja, hogy a közvélemény már az afganisztáni háború támogatását is nagyon ellenezte. Mexikó pedig azért gyanús, mert északi szomszédja és fő gazdasági partnere sürgetése ellenére hetek óta hallgat. Elképzelhető azonban, hogy ezek az államok csak a szavazatért járó támogatást próbálják felemelni. (o-o)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?