Kézzel pumpálták a lélegeztető készülékeket

<p>Washington. Lecsapott a Sandy, és mindent söpört maga előtt. Legkevesebb 16-an haltak meg. Több nagyvárosban megbénult az élet. New Yorkban házak dőltek össze és tűz ütött ki. Három atomerőművet le kellett állítani. Még a Pentagonban is szünetelt a munka, az értéktőzsde bezárt. Készültségben a Nemzeti Gárda.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Óránként 150 kilométeres széllökésekkel, helyi idő szerint este nyolckor (a mi időnk szerint éjjel egykor) elérte az USA keleti partvidékét a Sandy hurrikán. Mindent vitt, ami az útjába került. Észak-Karolinától New Hampshire-ig helyi idő szerint hétfő délutánra egymillió, tegnapra tizennyolc államban 8,1 millió ember maradt áram nélkül. Az áramkimaradás napokig eltarthat. A part menti városokat elöntötte az ár, mindenhol esett az eső, a tenger szintjét pedig Sandy ideiglenesen több mint három és fél méterrel nyomta fel.

Barack Obama elnök katasztrófa sújtotta területté nyilvánította New York és New Jersey egy részét. „A katasztrófa sújtotta területté nyilvánított Bronx, Kings, Nassau, Richmond, Suffolk és Queens lakosai szövetségi támogatást kaphatnak otthonuk helyreállítására és ideiglenes lakhatási lehetőségre” – olvasható a Fehér Ház közleményében. New Jerseyben – néhány kilométerre New York városától – tegnap átszakadt a gát a Hackensack folyó mentén. Ennek következtében Bergen megye több városában 1,2–1,5 méter magasan állt a víz. Rögtön megkezdték a területről mintegy ezer lakos kitelepítését.

Queensben teljesen leégett több mint 50 lakóház. Az oltást nagyban nehezítette az erős szél. Abban a körzetben, ahol az égő házak vannak, két nappal korábban kötelező kitelepítést rendeltek el. Az utasítás ellenére mintegy 40 lakos nem volt hajlandó elhagyni a házát, őket a tűzoltók kimenekítették.

Tegnap reggel, amikor a Sandy a szárazföld fölé ért, a szél erőssége 105 kilométeresre csökkent a korábbi 150-ről a meteorológiai intézet szerint. A vihar szeme közép-európai idő szerint 10 órakor 145 kilométerre nyugatra volt Philadelphiától, és nyugat felé haladt tovább.

Nem sokkal azután, hogy partot ért, Sandyt a hurrikán veszélyességi kategóriából a poszttrópusi ciklon kategóriába sorolta vissza az amerikai Nemzeti Hurrikán Központ (NHC). Obama elnök még hétfőn a fővárosra, Washingtonra és nyolc szövetségi állam – Maryland, Massachusetts, Pennsylvania, New York, New Jersey, Delaware, Rhode Island és Connecticut – területére riadókészültséget hirdetett. Készültségbe helyezték a Nemzeti Gárda 6700 tagját.

A legnagyobb csapást New Jersey és New York államnak kellett elviselnie. Atlantic City, amelynek közelében a vihar hétfő este elérte a partvidéket, tegnap térdig érő vízben állt. Manhattan nagy része sötétségbe borult, a városrész déli csücskét elárasztotta a tengervíz, amely a New York-i metró alagútjaiba is betört. A földalatti egyes szakaszait kb. négy nap alatt tudják ismét járhatóvá tenni.

A metróhálózat üzemeltetője közben arról számolt be, hogy hét metróalagutat öntött el a hurrikán által felkorbácsolt tengervíz. A társaság szerint ilyen méretű katasztrófa soha nem volt még a New York-i metró 108 éves fennállása óta. A legtöbb elöntött alagút az East River, azaz a Manhattan és a Long Island közötti tengerág alatt húzódik. A metróközlekedést – szerencsére – már vasárnap este leállították. Michael Bloomberg polgármester bejelentése szerint a vízszint már elkezdett csökkenni.

Az éjszaka folyamán a New York-i Egyetem Langone Gyógyászati Központjában felmondta a szolgálatot a tartalék áramforrás, és az alagsort három méter magasan víz árasztotta el. Az intézményből 260 beteget kellett kimenekíteni, az ápolók kézzel pumpálták a lélegeztető készülékeket. A New York áramellátását biztosító Consolidated Edison egyik manhattani alállomásán robbanás is történt.

Egyedül New Yorkban közel 400 ezer embernek kellett elhagynia házát vagy lakását, különösen a mélyebben fekvő területeken. A legtöbben rokonoknál vagy barátoknál kerestek szállást, sokan azonban elhagyták a várost.

A még mindig hurrikánerejű ciklon távolról sem ült el: miközben a mintegy 1600 kilométer átmérőjű viharzónarendszer továbbvonult, Új-Angliát és az amerikai közép-nyugati államokat súlyos esőzések áztatják, és a Nagy Tavak környékén Kanadából is erős szelet jeleztek, Virginiában és Nyugat-Virginiában 60 centiméternél is nagyobb hó esett. Egy szakember azt mondta, nagy veszélyt jelentenek a rengeteg eső és hó miatti áradások.

Washingtonban, amelyet elkerült a vihar csapásiránya, tegnap is állt a tömegközlekedés, a szövetségi hivatalok és az iskolák zárva tartottak. A vihar sújtotta régióban még nem indult újra a légi közlekedés.

Előzetes becslések szerint a szupervihar okozta károk 10–20 milliárd dollár közötti összegre rúgnak majd, ez azt jelenti, hogy a Sandy nagyobb pusztítást okoz a tavalyi Irén hurrikánnál, amely miatt 15,8 milliárd dollárnyi kár keletkezett.

A Gallup közvélemény-kutató intézet bejelentette, a Sandy poszttrópusi ciklon miatt felfüggeszti az elnökjelöltek országos támogatottságának mérését, mert több ingaállamban gyakorlatilag lehetetlen elérni az embereket. (MTI, TASR, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?