Brüsszel. Tegnap hajnalban hivatalosan is megkezdődtek a csatlakozási tárgyalások Törökországgal. A 25 külügyminiszter hosszas vita után adta erre áldását, ami még nem jelenti azt, hogy mindegyikük híve Ankara EU-tagságának.
Kellenek-e nekünk a törökök?
Érvek mellette
Földrajzi fekvése, kultúrája és vallása révén Törökország hidat képez a muzulmán világ felé, segíthet elhárítani a civilizációk összecsapását a terrorfenyegetettség árnyékában élő világon.
A NATO-n belül Törökországé a második legnagyobb hadsereg. A Közel-Kelet közvetlen szomszédjaként az ország erősítheti az EU ambícióit, hogy komoly szereplővé váljon regionális és nemzetközi színtéren egyaránt.
A török gazdaság növekedési üteme az egyik leggyorsabb a világon, lakossága pedig fiatal és dinamikus.
Az uniós tagság reménye arra készteti az ankarai kormányt, hogy körültekintő gazdaságpolitikát folytasson, betartva a törvények szabta kereteket és szavatolva az alapvető demokratikus szabadságjogokat.
Az EU tagjaként Törökország megszilárdíthatná a szomszédos Görögországhoz fűződő, az utóbbi időben szívélyesebbé vált viszonyát, hozzájárulhatna a ciprusi probléma rendezéséhez, és erősíthetné a stabilitást a Földközi-tenger keleti medencéjében.
Érvek ellene
Európa lakosságának többsége ellenzi Ankara felvételét, s az uniónak tiszteletben kell tartania a népakaratot.
Törökország szegény régióiból valóságos népvándorlás indulna meg nyugat felé, munkaalkalom reményében. Németország és más EU-államok példája is mutatja, milyen nehéz őket integrálni a társadalomba.
Törökország hatalmas méretei túlterhelnék az EU költségvetését; óriási pénzeket emésztene föl, hogy az ország infrastruktúráját, mezőgazdaságát és közigazgatását uniós szintre emeljék fel.
A jelenlegi demográfiai tendenciát alapul véve a csatlakozás időpontjáig Törökország válna ez EU legnépesebb országává. ĺgy Ankara küldhetné a legtöbb képviselőt az Európai Parlamentbe, és neki volna a legtöbb szavazata az Európai Tanácsban.
Törökország felvétele után az unió külső határai Irakig és Iránig tolódnának ki; nehezebb volna feltartóztatni a Törökországon át Európába igyekvő illegális bevándorlók áradatát.
Törökország befogadása az EU-ba nehezítené a döntéshozatalt, és egy idő után az unió szétesne. (mti, nák)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.