Jöhet a ciprusi vétó

Brüsszel. Az ankarai kormányzat teljesítette azt a feltételt, amelyet az Európai Unió megkövetelt tőle a török EU-csatlakozási tárgyalások megkezdéséhez.

Brüsszel. Az ankarai kormányzat teljesítette azt a feltételt, amelyet az Európai Unió megkövetelt tőle a török EU-csatlakozási tárgyalások megkezdéséhez. Vasárnap aláírta azt az egyezményt, amely az EU 10 új tagállamára (köztük Szlovákiára, s ami az ügy szempontjából még fontosabb, Ciprusra) kiterjesztette az 1996 óta érvényben lévő EU–török vámunió érvényét.

Az erről szóló dokumentumot Brüsszelben írta alá Törökország és a soros EU-elnök Nagy-Britannia nagykövete. Az ankarai vezetés azonban rögtön külön közleményben szögezte le, a vámunió kiterjesztése nem jelenti a Ciprusi Köztársaság török elismerését. Ez jogilag igaz, a gyakorlatban viszont – vélte az EU-bizottság egyik szóvivője – mégis jelentős előrelépésről van szó, arról, hogy az ankarai vezetés hivatalosan is belátja: az EU 25 tagállamból, közöttük a Ciprusi Köztársaságból áll. Mint hozzátette: ezzel az aláírással teljesül a török EU-csatlakozási tárgyalások októberi megkezdésének utolsó előfeltétele is.

Bár e tekintetben még lehetnek problémák (több EU-tagállamban a közvélemény, illetve a politikusok nem örülnek a török csatlakozás kilátásának, s a külön közleményben ürügyet találhatnak a tárgyaláskezdés megkérdőjelezésére), a szakértők többsége mégis úgy látja: a tervezett időben, október 3-án valóban megkezdődhetnek a két fél közötti megbeszélések. Többek között azért, mert ezt a kompromiszszumos megoldást, a vámunió kiterjesztését hosszas viták után az EU és Ankara közösen találta ki tavaly decemberben az elismerés kérdésének elodázására. S azért is, mert Brüsszel már eddig is számtalanszor hangsúlyozta, hogy a tárgyalások megkezdése önmagában nem sokat jelent: a megbeszélések hosszúak lesznek, akár egy évtizedig is tarthatnak, s nincs garancia azok sikerére, azaz Törökország EU-tagságára.

Mindenesetre a görög és a ciprusi kormány bírálta a török álláspontot, a külön közlemény kiadását. Az athéni külügyminisztérium szóvivője szerint ezzel az egyoldalú nyilatkozattal Törökország „egy politikai és jogi paradoxon továbbélését támogatja”, márpedig ennek a paradoxonnak a lehető leghamarabb meg kell szűnnie. Tasszosz Papadopolusz ciprusi köztársasági elnök bejelentette: Nicosia vétóval fog élni a török csatlakozási tárgyalások megkezdéséről döntő szavazáskor, ha Ankara október 3-ig nem ismeri el teljes körűen és az EU teljes jogú tagjaként a Ciprusi Köztársaságot.

Törökország Ciprus szigetén mindössze az Észak-ciprusi Török Köztársaságot ismeri el: ezt az alakulatot 1983-ban kiáltották ki, kilenc évvel azt követően, hogy a sziget északi részét török csapatok szállták meg. Ankara a ciprusi kérdés megoldásától, azaz a nemzetközi közvélemény által támogatott, görögök lakta Ciprusi Köztársaság és az Észak-ciprusi Török Köztársaság viszonyának rendezésétől teszi függővé az elismerésre vonatkozó álláspontjának felülvizsgálatát. (m, ek)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?