Brüsszel. Megkezdődött az Európai Unió tagországai között az egyeztetés arról, szükséges-e korlátozni a 2006 utáni években is a tavaly csatlakozott új országokból érkező munkavállalók szabad munkavállalását.
Indokolatlan a korlátozás
A 15 régebbi tagország közül csak ĺrország, Svédország és Nagy-Britannia nem korlátozza az új tagok polgárainak munkavállalását. A többi tagállamban érvényben vannak a legfeljebb hét évre szóló korlátozások, amelyeket a csatlakozási szerződés szerint előbb a bővítés után két, majd újabb három év múlva felül kell vizsgálni. 2009. májustól már csak azon tagállamok élhetnek korlátozásokkal, amelyek munkapiacán bizonyíthatóan súlyos zavarokat okoztak a keleti bevándorlók. Az új tagállamok közül Lengyelország, Magyarország és Szlovénia ugyancsak korlátozásokat alkalmazott a régiekkel szemben.
Franciaország a közeljövőben nem kívánja kiterjeszteni a szabad munkavállalási lehetőséget a tíz újonnan csatlakozott EU-tagállamra. Párizs az európai alkotmányos szerződés népszavazáson történt elutasításában kifejeződött társadalmi félelemre hivatkozik. Erről a Le Monde számolt be tegnap. „Gondolkodunk, de semmi értelme nem lenne egy olyan döntést hozni, amit nem értene meg a lakosság” – mondta Catherine Colonna francia európai ügyi miniszter. A Le Monde értesülése szerint a francia kormány kétoldalú megállapodásokat szeretne kötni az új tagállamokkal, s a munkaerőpiac függvényében bizonyos munkaköröket megnyitna a kelet-európai munkavállalók előtt. (mti, ú)
Nem érte sokk a hármakat
Brüsszel. Az Európai Polgári Akciószolgálat (ECAS) szerint még abban a három tagországban is töredékét teszi csak ki az új tagországokból érkezettek aránya az összes foglalkoztatottnak, amelyek nem vezettek be az új tagokkal szemben korlátozásokat. Négymillió lakosához viszonyítva ĺrországba érkezett a legtöbb új munkavállaló: az elmúlt hónapokban 85 ezer új társadalombiztosítási számot adtak ki. Nagy-Britanniában a 2004. május elsejei bővítés óta 175 ezer munkavállalót regisztráltak, ők a foglalkoztatottak mindössze 0,4 százalékát teszik ki. Svédországból nincs pontos adat, tavaly összesen 21 800 munkavállalási engedélyt adtak ki. (m)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.