<p>Vasárnap folytatódtak a heves harcok a lázadók és a kormányerők között Aleppóban, Szíria második legnagyobb városában, ahol már orosz vélemény szerint is tragédia érlelődik.</p>
Heves harcok Aleppóban, Washington az apparátust óvná
A légierő helikopterekről lőtte a 2,5 millió lakosú várost, több negyedét tüzérségi tűz alá vették - közölték ellenzéki aktivisták. Harckocsik és páncélozott járművek vonultak vasárnap a lázadók erősségének számító Szaláheddín negyed irányába, ahol a felkelőknek szombaton sikerült feltartóztatniuk a kormányerőket.
Az el-Vatan című hivatalos szíriai lap vasárnapi száma szerint a szíriai hadsereg aleppói offenzívájának célja a városnak a "terroristáktól" való felszabadítása. A lap szerint az aleppói "dzsihádisták" különböző nemzetiségűek: tunéziaiak, afgánok, kuvaitiak, csecsenek, szaúdiak, egyiptomiak és franciák.
Valíd Moallem szíriai külügyminiszter vasárnap Teheránban kijelentette: "Szíria képes megvédeni területének minden centiméterét. A szíriai nép kitartó... Szíria ma erősebb... Nem egészen egy hete győztünk a damaszkuszi csatában, ezért (a felkelők) Aleppóba mentek, de terveik kudarcot fognak vallani, le lesznek győzve... A szíriai nép a hadsereg mellett, a lázadók ellen van."
A politikus szerint a damaszkuszi kormány kitart Kofi Annan különmegbízott válságrendezési terve mellett, mert ésszerűnek tartja, az ellenzéket viszont azzal vádolta, hogy "a fegyveres csoportok nem tartják magukat hozzá".
Kofi Annan, az ENSZ és az Arab Liga szíriai különmegbízottja szerint az aleppói helyzet aláhúzza annak szükségességét, hogy politikai tárgyalásos megoldást találjanak az immár 16 hónapja húzódó, 20 ezer emberéletet követelő konfliktus megoldására.
A legnagyobb ellenzéki ernyőszervezet, a Szíriai Nemzeti Tanács (SZNT) közleményben kérte az ENSZ Biztonsági Tanácsának sürgős összehívását az aleppói helyzet miatt. Gyors beavatkozásra szólította fel a BT-t Francois Hollande francia államfő is. Megszólalt XVI. Benedek pápa is: "azonnal vessenek véget minden erőszaknak és vérontásnak" - követelte a Castel Gandolfó-i rezidenciájának erkélyéről elmondott beszédében.
A török miniszterelnök szerint nem szabad tovább "megfigyelőként vagy nézőként" szemlélni a szíriai eseményeket, hanem közös lépéseket kell tennie az ENSZ-nek, az Arab Ligának és az Iszlám Együttműködés Szervezetének. "Ami Szíriában történik, nagyon fontos és nagyon veszélyes" - jelentette ki Recep Tayyip Erdogan Londonban, a David Cameron brit kormányfővel tartott megbeszélése után.
Az orosz külügyminiszter visszautasította azokat a találgatásokat, amelyek szerint hazája esetleg hajlandó volna menedékjogot adni a lázadók által szorongatott szíriai elnöknek. "Eszünkben sincs" menedéket felajánlani Bassár el-Aszadnak - jelentette ki szombaton Moszkvában Szergej Lavrov. Mint hozzátette, mindaddig nincs értelme Aszad sorsáról vitatkozni, amíg maguk a szíriaiak nem kezdenek tárgyalni erről a kérdésről.
Aleppó kapcsán kijelentette, hogy ott "újabb tragédia érlelődik. Irreális azt várni a kormánytól, hogy megbékéljen azzal, hogy jól felfegyverzett ellenzéki csoportok tartják uralmuk alatt a várost, s nem titkolják, hogy ütközőövezetet akarnak ott létrehozni, megszervezni az átmeneti kormányzásnak az ellenzéken alapuló alternatív struktúráit" - fogalmazott az orosz politikus.
Oroszország nem egyezik bele, hogy európai uniós hatóságok átvizsgálják a hajóit, ha arra gyanakszanak, hogy tilalom alá eső szállítmányt visznek Szíriába - közölte szombaton a moszkvai külügyminisztérium. Az Európai Unió kormányai hétfőn fogadtak el újabb intézkedéseket a Szíriát sújtó embargó szigorításáról, s ezek között voltak a fegyverszállítmányok Szíriába jutását megnehezítő szabályok is. Oroszország erre reagálva már akkor közölte, hogy "nem áll szándékában részt venni a Szíria elleni rendelkezések betartatásában".
A szíriai kormány, válaszul az állandósuló harcokra, megerősítette a vegyi fegyverek őrzését, és egyes készleteit biztonságosabb helyszínekre szállította - írja a Der Spiegel német hírmagazin nyugati hírszerző forrásokra hivatkozva.
A cikk szerint a katonai raktárak védelmét az Aszad-rezsimhez hű alavitákra bízzák. A vegyi fegyverek egy részét a felkelők fellegvárának számító Homszhoz közeli katonai repülőtérről jobban védett tárolókba helyezték át. A német hírszerző hivatal értesülése szerint a VX és szarin halálos ideggázokat szállították el - írja a hamburgi lap. A nyugati hírszerzők abból indulnak ki, hogy a szíriai hadsereg több mint ezer tonna mérgező vegyi fegyverrel rendelkezik. Ebből tetemes mennyiséget az Aleppótól mintegy 20 kilométerre fekvő asz-Szafirában, egy katonai támaszponton őriznek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.