Brüsszel. Az Európai Parlament a múlt héten támogatta a határőrizeti rendszer reformjáról szóló javaslatot. Mivel az előzetes tárgyalások során már az Európai Tanács és az EB is egyetértett a javaslattal, a jogszabály-alkotási eljárás várhatóan már az első olvasat után lezárul.
Határőrizeti reform az EU-ban
A tervezet számos szabályt vezet be, amely szigorúbbá és hatékonyabbá teszi a külső határokon folyó ellenőrzést. Itt mindenkinek – az EU-polgároknak is! – be kell majd mutatniuk dokumentumaikat. A határőrizeti szervek nemzeti és uniós adatbázisok alapján ellenőrizhetik majd, hogy a belépni kívánó személy nem jelent-e valós veszélyt a belbiztonságra. A harmadik országokból érkezők kötelezően, be- és kilépéskor is pecsétet kapnak útlevelükbe. Nekik be kell jelenteniük, hová tartanak és igazolniuk kell azt is, rendelkeznek-e az európai tartózkodáshoz szükséges pénzzel.
Az amszterdami szerződés 1999-ben integrálta a schengeni rendszert az uniós joganyagba. Azóta hiányzott azonban a belső és külső határok kezelésére vonatkozó tiszta jogi háttér kialakítása. Az új rendelet a kihirdetésétől számított hat hónap múlva lép életbe. Területi hatálya kiterjed Izlandra, Norvégiára és Svájcra is. Nem terjed ki viszont Nagy-Britanniára és ĺrországra. Dániának külön kell ratifikálnia a jogszabályt. Az új tagállamokra is vonatkozik majd, bár várhatóan csak 2007-ben csatlakoznak a schengeni rendszerhez.
Egyébként ez az első alkalom, hogy az Európai Parlament gyakorolhatja együttdöntési jogkörét ezen a területen. Az Európai Tanács 2004 novemberében döntött úgy, hogy az EP 2005 januárjától ilyen jogosítvánnyal bírjon a határőrizet, a vízumpolitika és az illegális bevándorlás területén. (EP-sajtószolgálat)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.