Bagdad. Az ENSZ fegyverzetellenőrei kedden újabb tíz központot látogattak meg, köztük egyet 400 kilométerre Bagdadtól, a szíriai határ közelében, miközben újabb 28 ellenőr érkezett az iraki fővárosba. Az iraki tervezési miniszter azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy új fegyvereit akarja Irak ellen kipróbálni.
Háború vagy fegyverpróba
Bagdad. Az ENSZ fegyverzetellenőrei kedden újabb tíz központot látogattak meg, köztük egyet 400 kilométerre Bagdadtól, a szíriai határ közelében, miközben újabb 28 ellenőr érkezett az iraki fővárosba. Az iraki tervezési miniszter azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy új fegyvereit akarja Irak ellen kipróbálni. Kuvaitban megerősítették a biztonsági intézkedéseket Szaddám Huszein iraki elnök hét végi beszédét követően. Az ellenőrök öt csoportban járták a helyszíneket. Ez volt alegaktívabb napjuk az ellenőrzés november 27-i kezdete óta. Egy biológus szakértői csoport két bagdadi központot látogatott meg, míg egy másik a szíriai határnál fekvő al-Kaimba utazott, ahol az 1991-es öbölháború előtt uránércet bányásztak. Ez a stáb Ueki Hiro szóvivő szerint több napot tölt itt. A szóvivő azt is bejelentette, hogy a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség szakértői elkezdték annak a nukleáris anyagnak a leltározását, amely a korábbi iraki nukleáris programból maradt. Ezt a munkát várhatóan ma fejezik be. Kedden egy 44 fős csoport érkezett Bagdadba, köztük 28 ellenőr, a többiek az ENSZ-vizsgálat adminisztratív személyzetét erősítik. Haszán Abdel Monem al-Hattab iraki tervezési miniszter Kairóban azzal vádolta az Egyesült Államokat és „a cionista mozgalmat”, hogy új fegyvereik kipróbálása végett akarnak háborút kirobbantani Irak ellen. Szerinte „Washington és Izrael nem akarja, hogy a fegyverzetellenőrök küldetése sikerrel járjon, mert csak úgy tudnának Irakra csapást mérni, kísérleti terepnek használva az új amerikai fegyverekhez, annak ellenére, hogy Irak teljesítette minden kötelezettségét.” A Tuniszban tárgyaló William Burns amerikai külügyi államtitkár-helyettes szerint George Bush elnök egyelőre nem hozott döntést egy Irak elleni esetleges katonai intervencióról, és erre a megoldásra csak „végszükség esetén” kerül sor. Burns hangsúlyozta, hogy „az ügy nem az Egyesült Államokat állítja Irakkal szemben, hanem a nemzetek egész közösségét.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.