ÖSSZEFOGLALÓRóma/Lampedusa. Már több mint 100 holttestet emeltek ki az olasz Lampedusa szigeténél, miután csütörtökön elsüllyedt egy közel 500 eritreai és szomáliai menekültet szállító hajó.
ÖSSZEFOGLALÓ
Róma/Lampedusa. Már több mint 100 holttestet emeltek ki az olasz Lampedusa szigeténél, miután csütörtökön elsüllyedt egy közel 500 eritreai és szomáliai menekültet szállító hajó. 155 embert menekítettek ki a vízből, kétszáz embert eltűntként kezelnek, vagyis az áldozatok száma akár a 300-at is elérheti. Egy élő fiatal nőt is találtak a Lampedusa szigetére vitt holttestek között. Egy mentős vette észre, hogy a nő még lélegzik, noha a mintegy száz holttest közé helyezték. Helikopterrel azonnal a szicíliai Palermo egyik kórházába vitték. Csak Szicília partjainál az elmúlt 10 évben 6200 ember vesztette életét a hajószerencsétlenségekben.
A húszméteres hajón, ami alig egy kilométerre volt a partoktól, tűz ütött ki, ez okozta a tragédiát. Páran tűzjelzést akartak adni a mellettük elhaladó hajóknak, a lángok azonban felcsaptak, mindenki megpróbált a hajó másik felébe menekülni. A jármű ekkor borult fel. Tegnap az olasz iskolákban egy perces néma csönddel emlékeztek az áldozatokra, a zászlókat félárbocra eresztették, Lampedusában pedig gyászmisét rendeztek. Angelino Alfano olasz belügyminiszter a szigetre látogatott, és bejelentette, hogy letartóztatták a líbiai Miszrátából indult hajó tunéziai kapitányát. A férfit áprilisban már kitoloncolták Olaszországból.
Éles vita bontakozott ki Olaszországban a kormány bevándorlási politikájáról a hajókatasztrófa nyomán. Az ellenzékben lévő, idegenellenes Északi Liga (Lega Nord) a kongói származású Cécile Kyenge integrációs minisztert vette célba, aki az elmúlt hónapokban nyomatékosan szorgalmazta az érvényben lévő bevándorlási törvények lazítását. Ugyancsak élesen támadta a liga Laura Boldrini képviselőházi elnököt, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) volt szóvivőjét, amiért a menekültek befogadását szorgalmazta. Roberto Maroni, az Északi Liga elnöke szerint sem a kormány, sem az Európai Bizottság nem teljesítette kötelességét az emberkereskedelem elleni harcban. „Nem tesznek semmit, hogy meggátolják a menekülthajók indulását Észak-Afrikából” – mondta. (MTI, Klubr.)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.