EU: nem kér Törökországból

Berlin/Ankara. Török politiku-sok nem tartanak több kam-pányrendezvényt Németor-szágban az április 16-án tar-tandó népszavazással össze-függésben.

Berlin/Ankara. Török politiku-sok nem tartanak több kam-pányrendezvényt Németor-szágban az április 16-án tar-tandó népszavazással össze-függésben. Erdogan a nácizá-sa miatt nem szívesen látott vendég Németországban.

„Valamennyi meghirdetett német rendezvényt lemondtuk” – közölte a török kormánypárt, az Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) egyik szóvivője. Ankarában azt követően hozták meg a döntést, hogy az elmúlt hetekben az ügy miatt kiéleződött a feszültség Törökország és Németország között. Az elnöki rendszer bevezetéséről szóló törökországi referendum miatt az utóbbi időben Ankarának kiélezett konfliktusai voltak több európai uniós tagállammal is. Több ország magára haragította Törökországot azzal, hogy nem engedélyezte, hogy török politikusok kampányrendezvényeket tartsanak a helyi török közösségek előtt. Edogan török államfő túl messzire ment azzal, hogy a nácikhoz hasonlította a német kormányt, és már nem szívesen látott vendég az országban – jelentette ki Volker Bouffier, Hessen szövetségi tartomány miniszterelnöke, Angela Merkel német kancellár egyik fő szövetségese. A német kancellár ismét felszólította a török politikusokat, hogy hagyjanak fel a „náci praktikák” emlegetésével, és leszögezte, hogy a berlini kormány a jövőben is betilthatja a Németországban tervezett török kampányrendezvényeket, ha a politikusok nem alkalmazkodnak a német törvényekhez. Nem hagyjuk, hogy Törökország megfélemlítsen minket, a vádaskodások a kampánystratégia részét képezik – hangsúlyozta Charles Michel belga kormányfő.

Törökország az elnöki rendszer bevezetéséről döntő április 16-ai népszavazás után átgondolja az Európai Unióhoz fűződő kapcsolatait, és meghozza a szükséges döntést – jelentette ki Recep Tayyip Erdogan török elnök. Az államfő kifejtette: a referendummal új Törökország születik, amelyet nem lehet többé az uniós csatlakozással vagy a menekültügyi megállapodással fenyegetni. Ömer Celik török EU-ügyi miniszter korábban úgy fogalmazott: Törökország az EU tagja akar lenni, de attól függ, melyik Európáról van szó.

„Egyre valószínűtlenebb” Törökország csatlakozása az Európai Unióhoz, hacsak Ankara nem változtat gyorsan irányt – vélekedett az unió bővítési biztosa. Johannes Hahn szerint Törökország már egy ideje „egyre inkább távolodik az EU-tól”. A biztos úgy véli, hogy a Recep Tayyip Erdogan török elnök által követett tekintélyelvű irányvonal és az elnöki rendszer bevezetését célzó tervezett alkotmánymódosítás valójában „elfordulás Európától”. Az 1999 óta EU-tagjelöltnek számító Törökországgal 2005-ben kezdődtek meg a tényleges csatlakozási tárgyalások, de azóta csak 16 fejezetet sikerült megnyitni a 35-ből, és ezek közül mindössze egyet tudtak lezárni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?