Elment az euró atyja

Avignon. Vasárnap szívelégtelenségben elhunyt Wim Duisenberg, az Európai Központi Bank első elnöke. A 70 éves holland bankárt, korábban hazája központibank-elnökét, dél-franciaországi villájában érte a halál, a medence vizében találtak rá.
Duisenberg a megalakulástól, 1998 közepétől 2003.

Avignon. Vasárnap szívelégtelenségben elhunyt Wim Duisenberg, az Európai Központi Bank első elnöke. A 70 éves holland bankárt, korábban hazája központibank-elnökét, dél-franciaországi villájában érte a halál, a medence vizében találtak rá.

Duisenberg a megalakulástól, 1998 közepétől 2003. októberig állt az Európai Központi Bank élén. A szálfa termetű, lobogó ősz sörényű bankár, aki nagy életművész hírében állt és kiváló golfjátékos volt, szakmai tevékenysége csúcsának és nagy sikerének tekintette az euró mint közös európai fizetőeszköz 1999. januári indítását, majd az eurókészpénz 2002. januári bevezetését.

Az 1935. július 9-én Heerenvenben született Duisenberg pályája kezdetén a Nemzetközi Valutaalap (IMF) munkatársaként dolgozott Washingtonban, majd makroökonómiát oktatott az amszterdami egyetemen. 1973–77 között a munkáspárt színeiben a pénzügyminiszteri tárcát irányította a hágai kormányban. Később a holland jegybank igazgatója, majd 1982–97 között elnöke volt. Az EKB-tól való távozása után a Rabobank és a KLM-Air France felügyelőbizottságának tagja lett.

Erős kézzel őrködött a frankfurti székhelyű Európai Központi Bank függetlenségén, az euró árfolyamának stabilitásán. Szívesen mesélte barátainak, hogy midőn az eurózóna egyik tagállamának vezetője magához rendelte, és hosszasan kioktatta egy kamatcsökkentés szükségességéről, ő maga röviden csak ennyit mondott: „Figyelek, de nem hallok”. Egyik utolsó nyilatkozatában, áprilisban Duisenberg elmondta, Oscar Lafontaine volt német pénzügyminiszter, Gerhard Schröder kancellár, Jacques Chirac francia elnök és Silvio Berlusconi olasz kormányfő is azok között volt, akik megpróbáltak személyes nyomást gyakorolni az EKB kamatpolitikájára. A jelenlegi német pénzügyminiszter, Hans Eichel pedig így méltatta Duisenberg munkásságát: „Nyugodt viselkedésével megalapozta és megerősítette a bizalmat az euró iránt a lakosság körében.” (m)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?