Egyre nő az unió lemaradása

Igen messze állnak még az EU foglalkoztatási jellemzői a 2010-re kitűzött céloktól. Az Európai Bizottság új foglalkoztatási irányelvei ezért a munkahelyek számának növelését és minőségük javítását kívánják elősegíteni.

A munkavállalási korúak között a foglalkoztatottak aránya az Európai Unió 25 tagállamában 2003-ban 62,9 százalék volt, ez pedig jóval elmaradt a 70 százalékban meghatározott 2010-es céltól. A nők 60 százalékos foglalkoztatási aránya, mint célkitűzés teljesítésénél is van még mit tenni, a foglalkoztatottsági ráta ebben a vonatkozásban 56,1 százalék. Az időskorú munkavállalók foglalkoztatási aránya 40,2 százalék, a 2010-es célkitűzés pedig 50 százalék.

Mint az Európai Foglalkoztatási és Szociális Hírlevél legújabb száma beszámol róla, az EB új foglalkoztatási irányelveinek lényege: a foglalkoztatás bővítése, a szociális rendszerek modernizálása, a munkavállalók és a vállalkozások alkalmazkodóképességének erősítése, a munkaerőpiacok rugalmasságának növelése. Javítani kell továbbá a humántőke-befektetéseket, az oktatás hatékonyságát. A bizottság olyan foglalkoztatáspolitikai intézkedéseket sürget a tagállamokban, amelyek a teljes foglalkoztatottság elérését, a munka minőségének és termelékenységének javítását, a társadalmi és területi kohézió erősítését segítik elő. A munkaerőpiaci, foglalkoztatási rugalmasság támogatása során nem szabad elfeledkezni a foglalkoztatás biztonságáról sem a bizottság szerint. A béreket és az egyéb munkaerőköltségeket úgy kell befolyásolni, hogy az kedvezően hasson a foglalkoztatásra. Az oktatási, képzési rendszereket hozzá kell igazítani a munkaerőpiaci szükségletekhez.

A hírlevél érzékelteti a közösség és az USA hatékonysági mutatóinak különbségét: az EU átlagos termelékenységi szintje évtizedekig gyorsabban növekedett, mint az Egyesült Államoké, de 1996 óta a közösség évről évre elmaradt az USA-tól. A munka termelékenysége az USA-ban ma kétszer gyorsabban növekszik, mint Európában. Európában a befektetések mértéke is elmarad. A befektetések átlagosan évi 1,7 százalékkal bővültek, az USA-ban 5,4 százalékkal. Az USA Európánál közel 100 milliárd euróval többet költ kutatás-fejlesztésre. Az EU csak negyedannyi szabadalommal büszkélkedhet, mint Amerika. Az USA-ban a lakosság 32 százalékának van egyetemi vagy hasonló szintű végzettsége, ez az arány Európában 19 százalék. Az euróövezetben 2004-ben a gazdaság átlagosan 2,2 százalékkal bővült, az USA-ban 4,3 százalékkal, Japánban 4,4 százalékkal, Indiában 6,4 százalékkal, Kínában 9 százalékkal – mutat rá a hírlevél. (m)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?